Közélet

Minden napra kell egy Bibó + FOTÓK

Minden napra kell egy Bibó + FOTÓK

2011. november 30., szerda
Minden napra kell egy Bibó + FOTÓK

Büszkék lehetünk rá, hogy a 20. század legjelentősebb magyar politikai gondolkodóját ezer szál köti városunkhoz - mondta Botka László polgármester Bibó István születésének 100. évfordulójából rendezett konferencián a városháza dísztermében.

Szeged városa nagyon büszke arra, hogy a 20. század legjelentősebb magyar politikai gondolkodóját ezer szál köti városunkhoz, ugyanakkor mélyen hiszünk abban, hogy méltók tudunk lenni örökségéhez, hangsúlyozta

Botka László

polgármester a Bibó István Közéleti Társaság, a Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint a SZTE Állam- és Jogtudományi Kara

Bibó István

születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett konferencián a városháza dísztermében. Bibó szellemi éréséhez nagymértékben hozzájárult, hogy a piarista gimnázium diákjaként keresztény értékrendet tanulhatott, de gőgöt, önzést és kirekesztést semmilyen körülmények között nem. Botka reményét fejezte ki, Bibó emléke lehetőséget teremt nekünk arra, hogy megőrizzük örökségét és végig tudjuk gondolni azt, mit kell tennünk, hogy ezek a gondolatok mindenki számára elérhetőek és világosak legyenek. Talán soha nem volt annyira fontos számunkra, hogy megértsük Bibó István mondanivalóját, mint ma.

A polgármester az elmúlt napok történései kapcsán két eseményt emelt ki. A mindenki által ismert idézettel kezdte: „Demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni”, de azt is jelenti, hogy ha elrontottunk egy gazdaságpolitikát és a világ megrovott bennünket, akkor nem nemzetközi összeesküvés-elméleteket kell gyártani, mert ez nemcsak káros, hanem akadályozza a tisztánlátást, szögezte le a polgármester. Egy demokrata nem szokott 21 évvel a rendszerváltás után kollektív bűnösséggel hírbe hozva politikai csoportokat bűnözőknek nevezni. Az új önkormányzati törvény is - Botka szerint - mélységesen ellenkezik a nagy gondolkodó tanításával, mert lényegében elvonja a közösségektől az alapvető demokratikus jogot, ami az önkormányzatiság lényegét jelenti, hogy helyi közügyeiket önállóan intézhessék, közjavaikkal maguk gazdálkodhassanak. Bibó azt mondta, demokrácia nincs eleven, pezsgő, szabad és demokratikus önkormányzatiság nélkül, ezért Botka szerint minden napra kell egy Bibó, egy bibói gondolat, ahhoz, hogy ne tévesszünk utat. Bevezető előadásában Hajdú József, a SZTE ÁJTK dékánhelyettese arról szólt, hogy az ő generációja még szamizdatból ismerte meg Bibó munkásságát. A szabadságszerető ember tízparancsolata című művéről beszélt, amelyet ő megtoldott még egy tizenegyedik parancsolattal, nevezetesen a szociális érzékenységgel. A délután folyamán Ruszoly József: Bibó István egyetemi pályafutása, Medgyesi Konstantin: Bibó véleménye a magántanárok elbocsátásáról, Békefi László: Bibó István keresztény hite, Balog Iván: Bibó egyetemi előadásai az életműben, Márton László: Bibó szocializmus-képe című dolgozata hangzott el, majd Vitányi Iván zárszava következett.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.