Szeged

Szegedi bűnügyek árnyékában, a Csillagbörtön történetei

Szegedi bűnügyek árnyékában, a Csillagbörtön történetei

A Csillag börtön segítette karrierjét, de a lelke egy részét időről időre ott hagyta a rácsok között.

3 órája
Szegedi bűnügyek árnyékában, a Csillagbörtön történetei

Bátyi Zoltán neve összefonódott Szeged bűnügyi történeteivel. Az ismert újságíró és író eddig tíz önálló kötetet jelentetett meg – a tizenegyedik idén ősszel érkezik –, emellett számos kiadvány társszerzőjeként is jegyzik. Művei közül kiemelkedik a nagy sikert aratott és jelentős hatású Marinko ügy, de a Csillagbörtönről írt, társszerzőként jegyzett könyvei is rendkívül népszerűek.

 

Bátyi Zoltán a Csongrád megyei bűnügyek és bűnügyi történetek avatott ismerője, aminek hátterében a témához való mélyreható elkötelezettsége és kiváló helyismerete áll.

Jövőre lesz 70 éves, Szegeden született, a megyeszékhelyen végezte iskoláit, az általánostól az egyetemig. Első írása, egy vers a Délmagyarországban látott napvilágot 1975 nyarán, és már másod- és harmadéves jogászhallgatóként írt az egyetemi lapba és a Csongrád megyei Hírlapba. Első cikkeit Nikolényi István gondozta, de nagy hatással volt pályafutására mások mellett Bagaméry László, Süli József, Tóth József és Szávay István.

Kezdettől vonzottak a bűnügyek, nem a regények, a megtörtént esetek. Ebben az is szerepet játszhatott, hogy a Csillagbörtön közelében laktunk a Kossuth Lajos sugárúton, biciklivel pillanatok alatt odaértem 

– árulta el Bátyi Zoltán a Délmagyarnak, aki 2020-ban a Szegedi Ítélőtábla sajtótitkáraként ment nyugdíjba.

Az 1991-es Farkas Helga elrablása Bátyi Zoltán újságíró első komoly ügye volt, ami mai napig megoldatlan. Bár a feltételezett elkövetőket nem tudták rábizonyítani, egyikük feleségének vallomása szerint férje és egy cinkostársa voltak a tettesek. Az eset érdekessége, hogy akkor még nem szerepelt az emberrablás a Büntető Törvénykönyvben.

Z. Nagy-gyilkosság és Magda Marinko

A következő nagy horderejű ügy, amelybe Bátyi Zoltán beleásta magát, az 1994 januári Z. Nagy-gyilkosság volt. Erről a borzalmas bűncselekményről később könyvet is írt Marinko, avagy a halál zsoldosa címmel. Fontosnak tartotta, hogy a könyv tényszerű, de érdekes legyen, elkerülve a bulváros megközelítést. Különösen foglalkoztatta a Marinko-jelenség, az, hogy mi játszódhatott le a sorozatgyilkos lelkében.

A tejes interjú elérhető itt.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.