Közélet

Utak és tévutak az MSZP elmúlt két évtizedében

Utak és tévutak az MSZP elmúlt két évtizedében

2011. június 23., csütörtök
Utak és tévutak az MSZP elmúlt két évtizedében

A Közéleti Kávéház Baloldali Páholyának vendége volt Lakner Zoltán neves politikai elemző, aki a közelmúltban megjelent Utak és útvesztők, az MSZP 20 éve című legújabb könyvét ismertette. Természetesen a párttal kapcsolatos múltbéli, immár történelminek mondható események és az MSZP minapi kongresszusa utáni helyzet is szóba került, csakúgy, mint jövőbeni helye és szerepe a megosztott magyar politikai életben.

A sajtó munkatársaival való találkozást követően a vendéget

Kozma József

, az MSZP szegedi elnöke mutatta be a közönségnek, a moderátor szerepét pedig

Szarka Attila

politológus vállalta. A Napvilág Kiadó Kft. színvonalas sorozatot indított, amely több kötetben feldolgozza a rendszerváltás óta eltelt 20 év társadalmi, politikai, gazdasági folyamatait, eseményeit. Így született a könyv. A beszélgetés során felmerült az MSZP utódpárti szerepe, amitől eleinte szinte menekült, aztán viszont a ’90-es évek közepén a Kádár-rendszer felértékelődésével már büszkén vállalta annak ódiumát, és az emberekben elveszett biztonságérzet visszaszerzését tűzte ki célul. A biztonságvesztés okozta ekkor a legnagyobb csalódást a polgárok körében, ezért a szocialisták felvállalták, hogy folytatják a szociális biztonság megteremtésére irányuló erőfeszítéseket, így lassacskán a választók már ezeket az értékeket szinte a párthoz kötötték és vele azonosították, ez lett a legfontosabb politikai tőkéje.

Az ország három részre szakítása

A jelenlegi helyzetről a politológus megállapította, a kormány legújabb intézkedései nem kettéosztják az országot, hanem legalább 3 részre szakítják. A Fidesz olyan adó- és családpolitikát valósít meg, ami tovább erősíti a társadalmi rétegek és egyének kirekesztettséget, leszakadását. A felső tízezer továbbra is gondtalanul él, stabil állással, egzisztenciával rendelkezik, miközben a lakosság egy jelentős része, 700-800 ezer ember ma mélyszegénységben tengődik, helyzete kilátástalan, a változásra semmi remény. A társadalom harmadik rétege szegény ugyan, nehezen él, de legalább rendelkezik munkával, többé-kevésbé állandó bevétellel, ők a létminimum alatt élők népes táborát gyarapítják, közel 3 millióan vannak. Az úgynevezett középréteg nagyon heterogén összetételű és a társadalom 40-45 százalékát teszi ki. Őket fenyegeti talán leginkább a lecsúszás veszélye, rájuk vonatkozik majd a meghosszabbított munkaidő, ők fognak legelőbb kihullani a védelmi rendszerekből. A kormány nyíltan elismeri, az alacsony bérekkel foglalkoztatott munkaerő révén kívánja növelni az ország versenyképességét, idecsalogatni a külföldi befektetőket, s így egyfajta közép-európai Thaiföldé változunk. Nem 21 századi eszközökkel építjük majd a védműveket vagy stadionokat, hanem kézi erővel, ásóval, lapáttal, a közmunkásokra pedig a nyugdíjból visszahívott rendvédelmisek fognak felügyelni. A közmunka értelme nem az, hogy munkát biztosítson az embereknek, hogy segítsen visszatérni a munkaerőpiacra, hanem az, hogy ne keljen segélyt folyósítani nekik. A napi 4-6 munkaóráért kapott 33 ezer forintból ma nem lehet megélni Magyarországon és ezt a törvényhozók is tudják, mégis… A társadalom egyik része így gyarapodik, a másik meg szegényedik. A gond csak ott van, hogy a gazdagodás éppen a szegények kárára történik. A Fidesz ezáltal széttolja a társadalmi csoportokat, miközben az előállt helyzetért a bűnösöket is megnevezi.

Hibák a jobb- és a baloldalon is

Ha van tere a baloldali politikának, akkor most van, fogalmazott

Lakner

. Kellően átgondolt program, cselekvés-stratégia szükséges, meg kell találni a kornak megfelelő megoldásokat. A moderátor kérdésére válaszolva Lakner jellemezte az elmúlt 20 év minden szocialista vezetőjét, elemezte minden miniszterelnök döntését, rámutatott a hibákra, következetlenségekre, amelyek később mindig megbosszulták magukat. A baloldal világszerte tapasztalt válságáról elmondta, a jobboldal sincs sokkal jobb állapotban. A közszolgáltatásoknak civilizatórikus funkciójuk is van, hangsúlyozta az előadó. Nem jó kitaszítottként, betegen élni a társadalom peremén, ezek az emberek idővel veszélyessé válnak a társadalom számára. Helyzetüket kezelni kell, mégpedig véletlenül sem úgy, hogy kitépjük a kezükből a kenyeret. Ha nem változik a kormány hozzáállása, a jövőben a szegények barakkokban fognak élni, és stadionokat építenek, a gazdagok pedig fallal elzárt lakóparkokban. Lakner egy indiai Nobel-díjas közgazdászt idézett, a fejlődés nem abból áll, hogy minél több anyagi javat termeljünk, hanem minél több ember rendelkezhessen szabadságjogával. A politológus a sorsválasztás szabadságát hangsúlyozta, ami nem egyenlőséget, de lehetőséget biztosít mindenki számára. A baloldali politika feladata lehet, megtalálni, megteremteni a jövőben ezt a pozitív szabadságot.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.