Jurij Muska, budapesti ukrán nagykövet szerdán kijelentette: nincs tudomása egyetlen esetről sem, ahol az ukrán kormány a kettős állampolgárságért folyamodó kárpátaljai magyarokat zaklatta volna. A nagykövet szerint meg kell vizsgálni, hogy honnan származnak, és igazak e ezek a vádak – írja a Magyar Nemzet Online.
A nagykövet a független Ukrajna húszéves fennállásának évfordulója alkalmából rendezett tudományos konferencia sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: nem tudja, milyen forrásból származnak ezek a hírek, és nincs információja arról, hogy azok megfelelnek-e a valóságnak. Jelezte, túlzás az ukrán biztonsági szolgálatról (SZBU) feltételezni, hogy képes lenne több ezer embert zaklatni – erre ugyanis se pénz, sem pedig ember nincsen, valamint más problémákkal is foglalkozni kell.
Semjén Zsolt
nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes szerdán a parlamentben is felszólalt a meghurcolt magyarok ügyében. Felidézte, hogy az elmúlt napokban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségtől és Ukrajnában élő magyar nemzetiségűektől jelzések érkeztek: az SZBU zaklatta őket a honosítással kapcsolatban, illetve azt firtatta, milyen a kapcsolatuk Magyarországgal, jártak-e az ottani magyar konzulátuson. A politikus szerint Magyarország kiáll azon kárpátaljai magyar nemzettársai és az ő emberi jogaik mellett, akiket inzultus ért. Kihangsúlyozta, hogy a kormány továbbra sem ad ki az állampolgársággal kapcsolatban semmilyen információt más országoknak.
Jurij Muska
a kettős állampolgárság felvételével kapcsolatban a Budapesti Gazdasági Főiskolán tartott sajtótájékoztatón azt mondta: Kárpátalján „ez régóta folyamatban van, aki akart, jelentkezett” – így nem érti, miért zaklatnának éppen most magyarokat. A nagykövet nem tartja elképzelhetőnek, hogy Ukrajnában titkosszolgálati vizsgálatok folynak a magyarok honosításával kapcsolatban. Az egyszerűsített honosítási eljárásról szóló, tavaly nyáron elfogadott jogszabály értelmében magyar állampolgárságot azok az emberek vagy leszármazottaik kérhetnek, akik 1920 előtt vagy 1938 és 1945 között magyar állampolgárok voltak, beszélnek magyarul, és nincs valamilyen kizáró közbiztonsági vagy nemzetbiztonsági ok. A törvény az eddigitől eltérően a határon túli magyaroknak nem szabja az állampolgárság megszerzésének feltételéül a bejelentett magyarországi lakóhelyet. Az egyszerűsített honosítás idén év elejétől kérelmezhető. (Forrás:
)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.