Vállalkozói fórumot tartott Csongrádon a kormánymegbízott + FOTÓK
2011. április 7., csütörtök
Térségi vállalkozókkal, politikusokkal, önkormányzati cég- és intézményvezetőkkel találkozott kedden Csongrádon B. Nagy László megyei kormánymegbízott. Az országgyűlési képviselő a kormány gazdaság- és vállalkozásfejlesztési politikáját mutatta be az érdeklődőknek. A csongrádi projektekben érdekelt térségi vállalkozók, helyi cégvezetők és főállású egyéni vállalkozók, a képviselő-testület, tagjai, intézményvezetők, térségi polgármesterek, önkormányzati és térségi szervezetek szakreferensei, pályázati és projektpartnerek várták a Városi Galéria dísztermében a Csongrád Megyei Kormányhivatal vezetőjét. A keddi rendezvényen Kőrösi Tibor csongrádi polgármester városa gazdasági helyzetét, pályázatait és beruházásait ismertette, illetve beszélt a 2011-es költségvetésükről is. A tervezett projektjeik között turisztikai-egészségügyi, termál-energiai nagyberuházást is bemutatott. A programban mások mellett Pitó Enikő (Magyar Pályázatkészítő Iroda Zrt.) előadását is hallhatták a jelenlévők: ő az Új Széchenyi-terv pályázatairól, illetve az azokkal kapcsolatos tudnivalókról szólt.
Hadat üzent az államadósságnak a kormány
A kormány gazdaság- és vállalkozásfejlesztési politikájának részleteibe avatta be az érdeklődőket a megyei kormánymegbízott. B. Nagy László kifejtette: fő céljaik között az államadóssággal történő szembenézés, a pénzügyi stabilitás megteremtése, a munkahelyteremtés, valamint a kis- és középvállalkozások megerősítése szerepel. Idézte Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert: „A patrióta magyar gazdaságpolitika gerincét a kis- és közepes vállalatok adják, amelyeknek stabilitásra és növekedésre van szükségük.” B. Nagy László kifejtette: az előző ciklusok örökségének következtében csak idén kétezer milliárd forintot kell a hitelek törlesztésére fordítanunk. Az államadósságot minden eszközzel le kell győzni, ezért a kormány konkrét lépéseket is tett: ezek között az arányos adórendszer bevezetését, a bank- és válságadót, a nyugdíjrendszer megmentését, illetve az Új Széchenyi-terv meghirdetését említette. A politikus úgy fogalmazott: a megoldás kulcsa továbbá abban rejlik, hogy mindenkinek dolgoznia kell, aki munkaképes. A gazdaság élénkülésének feltétele egyértelműen az új munkahelyek létrehozása. A polgári kormány ezért azt vállalta, hogy a következő tíz évben olyan gazdasági intézkedéseket hoz, amelyek lehetővé teszik egymillió új munkahely létrehozását. B. Nagy szerint ma már reálisan kijelenthetjük: a közmunkaprogramok, az Új Széchenyi-terv, a duális szakképzés bevezetésétől azt várjuk, hogy mozgásba hozzák a gazdaságot, és így 2014-ig fokozatosan elérhetővé válik háromszázezer új munkahely megteremtése.
500 milliárddal csökkentik idén a vállalkozások terheit
A kis- és középvállalkozások megerősítése, illetve a pénzügyi stabilitás megteremtése érdekében – árulta el a jelenlévőknek a kormánymegbízott – a gazdaságpolitikában az adócsökkentésre, a multikkal szemben a magyar vállalkozók versenyképességének növelésére, illetve az adminisztrációs költségek csökkentésére helyezik a hangsúlyt. Elhangzott: idén összesen 500 milliárd forinttal csökkenhetnek a vállalkozások adminisztrációs terhei. Az első, 100 milliárd forintos tehercsökkentő csomagról még e hónapban a nemzetgazdasági tárca előterjesztése alapján dönthet a kormány. A második, 400 milliárd forintos csomagról az év végéig születik döntés, illetve az is év végére alakul ki, hogy hogyan kell az egész rendszert átalakítani ahhoz, hogy a bürokratikus költségek ne jelenjenek meg újra. Az adminisztrációs költségek a GDP tíz százalékát is meghaladják, ebből 800 milliárd forint jelenti a vállalkozások terheit. A bürokratikus költségek csökkentése hozzájárul a foglalkoztatás bővüléséhez és a gazdaság növekedéséhez. Az adminisztrációs terhek csökkentése a vállalkozások versenyképességének egyik feltétele, az unióban ugyanúgy, mint hazánkban. Ehhez arra is szükség van, hogy a cégek szélesítsék innovációs tevékenységüket, és erősebben vegyenek részt a belső piacon. Az Új Széchenyi-terv és a Széll Kálmán-terv, valamint az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program révén a kormány azokat az alapvető elemeket kívánja biztosítani, amelyek a gazdaságban lévő pénz intenzívebb mozgását lehetővé teszik.
Közel 400 új munkahelyre pályáztak a megyei vállalkozások
B. Nagy László arról is beszélt, már érezhetőek a kormány által érvényesített gazdasági szemlélet első pozitív jelei. Így például örömteli, hogy Csongrád megyéből 82, a dél-alföldi régióból több mint 220 pályázat érkezett arra a Munkaerő-piaci Alapból meghirdetett 5 milliárd forintos pályázatra, amely a mikro-, kis- és középvállalkozások munkahelyteremtő beruházásait segíti ebben az évben. A megyében közel 400 új munkahely jöhetne létre abból a közel 620 millió forintnyi támogatásból, amelyet az itteni vállalkozások le szeretnének hívni a rendelkezésre álló keretből. A fórumon több kérdés is felmerült. Akadt olyan hozzászóló, aki a körbetartozás problémáját vetette fel. A kormánymegbízott jelezte: az alaptörvény elfogadása után kerül sor azon törvények megvitatására, amelyek gátat szabnak majd ennek a folyamatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.