Közélet

Svéd Gripenek szálltak le Magyarországon

Svéd Gripenek szálltak le Magyarországon

2011. április 4., hétfő
Svéd Gripenek szálltak le Magyarországon

Svéd katonai repülőgépek szálltak le vasárnap Magyarországon; a gépek tankoltak, majd Olaszország irányába elhagyták az országot - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) az MTI érdeklődésére.

Az MTI azzal kapcsolatban kereste meg a tárcát, hogy az AFP francia hírügynökség jelentése szerint négy, katonákat és felszerelést szállító C-130-as Herkules gép szállt le vasárnap délután Magyarországon. A hírügynökség emlékeztetett, hogy a svéd parlament pénteken hagyta jóvá az ország részvételét a Líbia elleni NATO-akcióban. Stockholm nyolc JAS-39 Gripen vadászrepülővel vesz részt a nemzetközi koalíció katonai műveletében, mintegy 130 katonával, legfeljebb három hónapon át. A Honvédelmi Minisztérium az MTI által írásban feltett kérdésekre azt válaszolta: Svédország kérte Magyarországot, hogy az európai szövetségi partneri együttműködés értelmében támogassa a svéd katonai gépek leszállását, és azok üzemanyag-felvételét. Magyarország a kérésnek eleget tett - fűzték hozzá. Arra a kérdésre, hogy a líbiai akcióban vesznek-e részt a svéd gépek, azt válaszolták, hogy "az ENSZ felhatalmazása alapján zajló katonai műveletek keretén belül" támogatták a harci gépek leszállását. A tárca nem tért ki pontosabban arra sem, hogy hol szálltak le a gépek, csak annyit írtak az erre vonatkozó kérdésre, hogy Magyarország katonai repülőterén, majd Olaszország felé repültek tovább. "A svéd katonai repülőgépek tankolására vonatkozó engedélyeztetés rutineljárásnak számít" - fűzték hozzá. Magyarországon Kecskeméten, Pápán és Szolnokon működik katonai repülőtér (az utóbbin helikopterbázis). A svéd parlament pénteken nagy többséggel hagyta jóvá az ország részvételét a Líbia elleni nemzetközi katonai akcióban. A képviselők közül 240-en támogatták az előterjesztést, csupán a jobboldali populista Svéd Demokraták 18 képviselője szavazott nemmel. Az összes többi párt helyeselte a kormánynak azt a kezdeményezését, hogy Stockholm nyolc JAS Gripen vadászrepülővel vegye ki a részét a nemzetközi koalíció líbiai fellépéséből.

Fredrik Reinfeldt

miniszterelnök előzőleg a NATO-tól érkezett megkeresés alapján tett javaslatot svéd vadászgépek kiküldésére. Svédország nem tagja az atlanti szervezetnek. A misszió feltétele, hogy a Gripenek nem hajthatnak végre támadásokat, kizárólag a repülési tilalom betartását fogják ellenőrizni a líbiai légtérben. Az ellenzéki szociáldemokraták csak ennek fejében voltak hajlandók megszavazni az előterjesztést.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.