Közélet

Papírhajók deszkákon – tüntetés a sajtószabadságért + FOTÓK

Papírhajók deszkákon – tüntetés a sajtószabadságért + FOTÓK

2011. január 27., csütörtök
Papírhajók deszkákon – tüntetés a sajtószabadságért + FOTÓK
A médiatörvény elleni tüntetés második felvonásához – Pécs, Gyula és Debrecen mellett – Szegeden is közel 250-en csatlakoztak csütörtök délután. Az első alkalommal, január 14-én a parlament előtti tüntetés szervezői ígérték azt, hogy folytatják demonstrációikat mindaddig, míg kiáltványunk összes pontja nem teljesül. Az egyik szegedi főszervező szerint akár akkor is folytatódhat a demonstrációsorozat, ha "EU-komfortos" lesz a médiatörvény Az Amnesty International egy közösségi portálon szervezte a tüntetést, majd a weboldalukon közzétették, hogy „a tüntetés óta a magyar kormány sajnos nem reagált felszólításainkra, és nem kaptunk választ leveleinkre, amelyeket az Európa különböző pontjain lévő Amnesty International irodák küldtek a magyar nagykövetségeknek. Továbbá nem láttuk jelét annak, hogy a verbális utalásokon túl tényleges lépések történtek volna a törvény megváltoztatására.” Véleményük szerint ezért ismétlik meg a megmozdulásukat, melyhez városunkban is csatlakoztak szimpatizánsok, akik a Dugonics térre vonultak.

200-250-en tüntettek a szólásszabadság mellett Szegeden

"Szeretnénk azt hinni, hogy Magyarországon jogállam van, de ma az országban a hatályos médiatörvény lehetővé teszi, hogy homályos indokok miatt szankciókkal sújtsanak médiumokat" – hangzott el a demonstráció kezdő akkordjaként a főszervező, Szalai Balázs gondolata, amit Balog József rádiós újságíró, a MASZK Egyesület elnökének levele követett. A felszólalók szerint az új médiatörvény lehetőséget ad az újságírók félreállítására. A jelenlévő szimpatizánsok papírhajókat helyeztek a szökőkút fadeszkáira, demonstrálva ezzel az új médiatörvény biztonságát, időtálló szilárdságát a demokrácia folyamán. A SZEGEDma.hu kérdésére, miszerint a civilek elfogadják-e a törvényt, ha az "áthajózik" az Európai Unió szakjogászainak és képviselőinek "javaslattengerén" – akár több módosítással is felvitorlázva –, Szalai Balázs úgy felelt, hogy ez közel sem biztos, attól függ, melyek lesznek ezek a módosítások. Az új médiatörvénnyel kapcsolatban Orbán Viktor az unió elnökségének átvételekor világossá tette, hogy amint az Európai Unió talál a törvényben az unió szabályozásának nem megfelelő passzust, a kormány kész rajta változtatni.

A szervezők által megfogalmazott kiáltvány

A Magyar Köztársaság Országgyűléséhez, Alkotmánybíróságához és Kormányához!Mi, alulírottak, a magyarországi médiatartalmak előállítói és befogadói nem értünk egyet a 2010-ben elfogadott, a szólás és a sajtó szabadságát sértő médiatörvényekkel. Alkotmányos és emberi jogaink tiszteletben tartása érdekében kívánjuk: 1. a médiatörvények alkotmányosságának vizsgálatát, illetve módosítását; 2. a szakmai szervezetek képviseletét a médiaszabályozás átalakításában; 3. a médiahatóság és a médiatestületek politikai függetlenségének biztosítását; 4. az önkényesen kiszabható és aránytalan büntetések lehetőségének eltörlését; 5. a törvény által védett magántitkok és az újságírók bizalmas forrásainak tiszteletben tartását; 6. a közszolgálati hírszerkesztőségek függetlenségének helyreállítását; 7. a szakmai, valamint a szólásszabadságot, illetve más emberi és politikai jogainkat védő szervezetek bevonását a Közszolgálati Kódex kialakításába.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.