Egyedi engedéllyel és halasztott hatállyal megköthető a Mars teret is érintő belváros-rehabilitációs nagyprojekt támogatási szerződése a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) döntése értelmében. Póda Jenő gazdasági tanácsnok (Fidesz) keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a Mars téri beruházás kapcsán Szegedet az a veszély fenyegette, hogy nem köthet támogatási szerződést, mivel az ingatlan még jelenleg sem per- és igénymentes, pedig ezt az NFÜ előírja. Most 180 nap haladékot kapott a város a hiánypótlásra.
Mint ismeretes, még tavaly februárban értesült Szeged a belváros-rehabilitációs projekt kapcsán született kedvező döntésről, melynek részeként az azóta számtalan vitát kiváltott Mars téri csarnok is megépült. Ám közel kétmilliárdnyi uniós támogatás került veszélybe, hiszen az NFÜ a Mars teret érintő peres ügyek miatt nem írta alá a kontraktust. Mindeközben
Botka László
polgármester folyamatosan azt állította, hogy az ügynökség jogellenesen tartja vissza az EU-s pénzeket.
, október végén pont a támogatási szerződés hiánya miatt az önkormányzatnak több mint félmilliárd forintos tagi kölcsönt kellett nyújtania a beruházó Szegedi Vásár és Piac Kft.-nek. A szocialista polgármester
, hogy folytassanak tárgyalásokat az NFÜ-vel. A december 10-i közgyűlés pedig arról döntött, hogy a város 30 millió forintot elkülönít a peres ügyekkel kapcsolatos esetleges kártérítésekre.
Póda Jenő
leszögezte, hogy mindig a város érdekeit tartották szem előtt, „éppen ezért a perekkel kevesebbet tudunk foglalkozni, azok megoldása a bíróságra tartozik, nem a politikára és nem a lobbira”. A gazdasági tanácsnok szerint az egyedi engedéllyel kiadott, halasztott hatályú támogatási szerződés aláírása megnyugtatóan rendezheti a beruházás sorsát. „Elmondhatjuk, hogy a mi országgyűlési képviselőink hathatós közbenjárásával a vállalásunkat teljesíteni tudjuk, nevezetesen, hogy ezt a pénzt is hazahoztuk a városnak.”
Bohács Zsolt
szerint az NFÜ döntése példa arra, hogy a kormány igenis támogatja Szegedet annak ellenére, hogy sok támadás éri, hogy nem foglalkozik a várossal. Most plusz száznyolcvan nap van arra, hogy a város minden hiánypótlást megtegyen. „Sokan azt mondják, hogy nem működünk együtt a városvezetéssel, melynek egy cáfolata ez a mostani kedvező döntés is” - hangsúlyozta. Vannak bizonyos szabályok, melyeket be kell tartani, s Bohács szerint az elmúlt nyolc év szabálytalanságainak felelősei nem azok, akik feltárják azokat. „Egy percig nem volt igaza a városnak az érvelésében, amit onnan lehet a legbiztosabban tudni, hogy a saját kormányzatával sem tudta tavasszal elfogadtatni érvelését és eredményre jutni” - szögezte le Póda. Ha ugyanis igaza lett volna a szegedi városvezetésnek, akkor nem lenne szükség erre a különleges jogtechnikára a támogatási szerződés aláírása érdekében.
A sajtótájékoztatót követően
Szabó Sándor
kabinetfőnök az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünkhöz: „Szeged Megyei Jogú Város vezetése és személyesen Botka László polgármester örömmel üdvözölte, hogy a Fidesz városi frakciójának - a polgármester megbízása nyomán - sikerült visszahoznia a Mars téri piac-rekonstrukciós projektet abból a gödörből, ahová felelőtlen politizálásával ő maga lökte. A Fidesz képviselői évekig elszántan és elvtelenül védték mintegy fél tucat bódétulajdonos érdekeit a város, vagyis 170 ezer korszerű piacot igénylő városlakó érdekeivel szemben, miközben válogatás nélkül törvénytelenséggel, szabálytalansággal, jogszerűtlenséggel vádolták azt a városvezetést, mely mindenben szabályosan járt el. Ezek után a Fidesz részéről nem győzelmi jelentésről szóló sajtótájékoztatóra, hanem a szegediektől való bocsánatkérésre lenne szükség.”
Németh János
és kereskedőtársai az eseményekre a következő közleménnyel reagáltak: „Miközben üdvözöljük az NFÜ döntését, meglepődve olvastuk Botka László nyilatkozatát, melyben a helyi Fideszes vezetést 'felelőtlen politizálással' vádolja a Mars tér ügyében! Tudatjuk Botka úrral, hogy a helyi Fidesznek semmi köze nem volt ahhoz, hogy mi megkerestük még a múlt év nyarán a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, és tájékoztattuk a helyzetről. Tudomásunk és a rendelkezésünkre álló dokumentumok szerint a Bajnai-kormány idején került a Támogatási Szerződés felfüggesztésre, így a jelenlegi NFÜ-vezetésnek és
Petykó Zoltánnak
sem volt ráhatása a döntésre. Megkérjük a Polgármester urat, hogy fejezze be ő is és a városvezetése is a politikai színezetűnek tűnő lejárató nyilatkozatait, és hagyja végre a bíróságnak meg azt a jogát, hogy befolyásolás nélkül, a valós jogi keretek között tudja megítélni az ügyet, és ítéletet hozni.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.