Közélet

A Kossuth téren is a sajtószabadságért tüntettek

A Kossuth téren is a sajtószabadságért tüntettek

2011. január 27., csütörtök
A Kossuth téren is a sajtószabadságért tüntettek

Ismét a médiatörvény ellen emeltek szót a Parlament előtt csütörtök este azon a demonstráción, amelyet a Facebookon szerveztek a sajtószabadságért. A tüntetésen, ahogy két héttel ezelőtt, most is több ezren voltak. A jogszabály ellen demonstráltak Szegeden, Debrecenben, Pécsen és Gyulán is.

Jeney Orsolya

, az Amnesty International magyarországi igazgatója Budapesten a médiatörvény visszavonására, vagy a sajtó- és véleményszabadság, illetve a tájékozódáshoz fűződő jog figyelembevételével történő módosítására szólította fel a kormányt. Közölte: a nemzetközi jogvédő szervezet a világ több pontján levelet juttatott el a magyar nagykövetségeknek, hogy ismertesse a jogszabállyal szembeni kifogásait. Ezek között említette, hogy a médiatörvény szükségtelen és aránytalan mértékben korlátozza a szabadságjogokat, homályos fogalmak alapján tesz lehetővé súlyos bírságokat, valamint hogy "kérdéses a médiatanács függetlensége".

Dénes Balázs,

a Társaság a Szabadságjogokért elnöke arról beszélt: a közösségi oldalakon szerveződött demonstráció azt mutatja, a kritikus hangokat nem lehet elhallgattatni. Akarunk-e olyan országban élni, ahol a közszolgálati televízió híradójában szinte csak kormánypárti politikusok szólalhatnak meg? Akarunk-e olyan országban élni, ahol nincs szükség cenzúrára, mert a médiatörvény öncenzúrára sarkall? - tette fel a kérdést, amire a tömeg nemmel felelt. A jogvédő szervezet vezetője úgy fogalmazott, hogy amíg a hatalom könnyű drog, a kétharmados hatalom különösen erős tudatmódosító. Ez lehet az oka - folytatta -, hogy

Orbán Viktor

2002-ben még a sajtószabadságért és a kiegyensúlyozott tájékoztatásért aggódott a közmédiában történt személyi változások miatt, most pedig "cenzúratörvényt" vezet be.

Bodó Balázs

médiakutató azt mondta: hálás a médiatörvényért és "a kormányzati ámokfutásért", mert életre keltette az állampolgári öntudatot és dühöt. A megmozduláson LMP-s politikus is részt vett, és a HírTV beszámolója szerint az eseményen több szocialista képviselő is megjelent. A tüntetés végén a szervező

Fölkel Róbert

azt közölte: március 15-én újabb demonstrációt tartanak. A fővárosi helyszínen kívül négy vidéki városban is demonstrációt tartottak a sajtószabadságért.

Szegeden

- újságírók becslése alapján - mintegy 200-250-en vettek részt a Dugonics téri demonstráción. A Tegyük hajóra a médiatörvényt mottójú tüntetés szónokai a sajtó ellenőrző szerepének fontosságáról beszéltek, idézve többek között Petőfitől, Vörösmartytól és Adytól, s a médiatörvény visszavonását, átalakítását követelték. Pécsen mintegy 50-en demonstráltak, a Jókai tér fáinak ágaira papírmadarakat aggattak, amelyekre a médiatörvényről alkotott saját véleményüket írták. Gyulán a csaknem 50 tüntető előtt Bod Tamás újságíró mondott beszédet, a résztvevők Censored feliratú fénymásolt Magyar Narancs, Népszava és 168 Óra lapokat felmutatva követelték a médiatörvény visszavonását. Debrecenben a sajtószabadságért gyújtottak gyertyát; a Nagytemplom előtti Kossuth szobornál mintegy 80-100-an demonstráltak. Az internetes levelező rendszeren keringő levél szerint azért hívták gyertyagyújtásra a résztvevőket, hogy a gyertyák fényéből mindenki láthassa: "sokan vagyunk, akik nem kérünk a sötétség és a hallgatás korszakából". Megfogalmazásuk szerint kiállnak a sajtószabadság mellett, és figyelmeztetni kívánják az Országgyűlést, az Alkotmánybíróságot és a kormányt, hogy nem értenek egyet a szólás és a sajtó szabadságát sértő médiatörvénnyel.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.