Közélet

Csak fokozatosan és arányosan büntethet a médiatanács

Csak fokozatosan és arányosan büntethet a médiatanács

2010. december 28., kedd
Csak fokozatosan és arányosan büntethet a médiatanács

L. Simon László, a parlament kulturális és sajtóbizottságának elnöke szerint a médiatörvényt érő kritikák egy része politikai szándékú, másik része szakmai tévedéseken alapul, így teljesen jogtalan.

A fideszes politikus az MTI-nek kedden azt mondta: a médiatanács csak a fokozatosság és az arányosság elve alapján szabhat ki bírságokat.

L. Simon

kijelentette: a nemzetközi bírálatok sokszor az MSZP vádjait visszhangozzák, az "európai cirkusz kirobbantása" pedig a szocialista luxemburgi külügyminiszterhez köthető, aki "nem véletlenül szólalt meg". Hozzátette: a szakmainak tűnő, nyugati lapokban olvasható aggodalmak nagy többsége olyan helyzet ellen tiltakozik, amely nem áll fenn Magyarországon. A The Washington Postban kedden megjelent írásra úgy reagált: az egyértelműen arról tanúskodik, hogy szerzője nem ismeri a jogszabályt, amit kifogásol. Mint mondta, néhány kritika jogos, így kétségtelen, hogy a médiatanács kizárólag a kormánytöbbség által jelölt tagokból áll, ebből azonban nem következik, hogy működése antidemokratikus volna. A fideszes politikus bízik benne, hogy a szabályozást támadó vélemények megváltoznak, amikor kiderül, hogy igazságtalanok voltak, de álláspontja szerint "el sem kellett volna jutni idáig", méltányosabb lett volna megvárni, hogyan alkalmazza a törvényt a médiahatóság. A médiatanács kizárólag a jogsértés súlyához igazodó szankciókat szabhat ki, érvényesítenie kell az arányosság és a fokozatosság elvét, így először például csak figyelmeztethet - jelentette ki. "Miért gondolják azt, hogy ha valaki elkövet egy kisebb jogsértést, megbüntetik 25 millió forintra? Ráadásul világos, hogy a bírságnak igazodnia kell a médium anyagi teljesítőképességéhez" - fogalmazott L. Simon László, hozzátéve: alaptalan a sajtószabadságot félteni a médiatanács esetleges bírságaitól, "mindenki tudja, hogy nem fognak januártól lapokat tízmilliós bírságokkal sújtani". Kitért arra, hogy a bírságról döntő médiahatósági határozat megtámadása után a bírósági eljárást soron kívül kell lefolytatni, így az ügyek nem fognak évekig elhúzódni. Azzal kapcsolatban, hogy a fideszes

Balsai István

, az alkotmányügyi bizottság elnökeként múlt hétfőn olyan zárószavazás előtti módosító javaslatot nyújtott be a médiatörvényhez, amely alapján azonnal fizetniük kellett volna a megbírságolt médiumoknak, L. Simon László elmondta: végig amellett volt, hogy a médiumok kérhessék a határozat felfüggesztését, de a bizottságban többen arra hivatkoztak, hogy erre az APEH által kiszabott bírságok esetében sincs lehetőség. Hozzátette: a Fideszben ezúttal is érvényesült a frakciófegyelem, és örül annak, hogy az általa is képviselt álláspont győzött.

Visszavonást sürget a Nyilvánosság Klub

Kapcsolódó hír, hogy a Nyilvánosság Klub ügyvivői testülete a múlt héten elfogadott médiatörvény visszavonását kéri a parlamenttől, és kiáltványban követeli egyebek mellett a véleménynyilvánítás szabadságának biztosítását, valamint a közszolgálati hírszerkesztőségek függetlenségét. Az MTI-hez kedden eljuttatott kiáltvány sürgeti a szakmai szervezetek bevonását a médiaszabályozás folyamatába, politikailag független médiatanács megválasztását és a médiahatóság elnökének legfeljebb négy évre történő kinevezését, a szakma által delegált felügyelőbizottság létrehozását, a kilátásba helyezett bírságok ésszerűsítését. Követeléseik között szerepel, hogy a közszolgálati hírszerkesztőségek maradjanak függetlenek, ugyanis a Nyilvánosság Klub szerint "a nemzeti hírügynökség mint kizárólagos hírgyár" léte veszélyezteti a közszolgálati médiatípusok közötti különbségeket, a szerkesztői szabadságot és az objektív tájékozódáshoz való jogot. Ezért a kiáltványban a Nyilvánosság Klub ügyvivői arra kérik az Országgyűlést, hogy vonja vissza a médiatörvényt, majd a kormány kezdeményezzen helyette új jogszabályt a fenti szempontok figyelembevételével.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.