Közélet

„Éljük át a történelmet Ópusztaszeren!” + FOTÓK

„Éljük át a történelmet Ópusztaszeren!” + FOTÓK

2010. november 27., szombat
„Éljük át a történelmet Ópusztaszeren!” + FOTÓK
Ünnepi rendezvényen adták át az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark (ÓNTE) uniós támogatásból lezajlott turisztikai látványfejlesztéseit az összesen 640 millió forintos beruházás befejezése alkalmából. A támogatás legjelentősebb részét az augusztus 20-án megnyílt öt új kiállítás kialakítása tette ki, melyek egyedülálló módon mutatják be a magyar történelmet a honfoglalástól az Árpád-ház kihalásáig. A fejlesztési projekt záró rendezvényén az új tárlatokhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozásokat is kipróbálhatták a honfoglalás korát tanuló diákok. „A projektzárás egyúttal egy új korszak nyitását is jelenti számunkra, mely során szeretnénk Ópusztaszert nemzetünk életében újra méltó helyére emelni” – e szavakkal köszöntötte a rendezvény vendégeit Tokovics Tamás, az ÓNTE igazgatója, aki hozzátette, a kor kihívásainak igyekeztek megfelelni az új kiállítások interaktívvá tételével, hiszen a mai gyerekeket olyan óriási mennyiségű inger éri, hogy csak a modern technika és a közvetlen tapasztalás által lehet közelebb vinni hozzájuk a történelmi bemutatókat.

Magyar példaképe legyen gyerekeinknek!

Az igazgató lapunknak nyilatkozva elmondta: „Elsősorban szeretnénk nemzetünk múltját megmutatni, majd megszerettetni velük. Az a nem titkolt célunk, hogy a gyerekek itthon találjanak példaképeket maguknak: ha fociról van szó, akkor Ronaldo helyett Puskást vagy Koman Vladimirt válasszák; ha tudomány kerül szóba, akkor ne csak Einsteinre gondoljanak, hanem jusson eszükbe Szent-Györgyi is. És ha harcost, hőst keresnek, akkor ne a Star Wars-t vegyék elő, hanem ismerjék meg Árpád fejedelmet, aki például a pozsonyi csatával világraszóló tettet vitt végbe. Mi itt, az emlékparkban természetesen elsősorban a magyar történelmi hősöket igyekszünk bemutatni úgy, hogy a gyerekek büszkék legyenek múltjukra. Amíg sok országnak ki kell találnia történelmét, addig a mi históriánk gazdag és csodálatos! Ezt szeretnénk bemutatni a gyerekeknek és az ide látogató felnőtteknek egyaránt.” Tokovics Tamás kiemelte, nem ez az első interaktív kezdeményezés a parkban, hiszen a skanzenben már régóta rendszeresen tartanak kézműves foglalkozásokat, tárgy- és eszközbemutatókat. A jövőbeli terveikről szólva elmondta, a korabeli öltözéket viselő skanzen-lakók mintájára gondolkodnak a nomád táborban egy honfoglalás-kori élő jurtafalu létrehozásán, de szóba került egy középkori falu kialakítása is. „Ötletekben nincs hiány, munkatársaim is aktívan és lelkesen kapcsolódnak be az új feladatokba – mindezek megvalósítása csak a forrásoktól függ” - fogalmazott az igazgató.

Átélhető történelmi lecke

„Ez a fejlesztés azt szolgálja, hogy gyerekek számára ne vitrinbe zárt tárgyak legyenek nemzeti múltunk emlékei, hanem személyesen és kézzelfoghatóan éljék át történelmünket!” - hangsúlyozta a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke. Magyar Anna arról is szólt, hogy az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark az elmúlt években nem részesült állami támogatásban, hiába végez fontos kulturális és nemzettudatot alakító feladatokat, holott jellegéből adódóan nem tud kizárólag a látogatói bevételekből fennmaradni. „Amikor egy évvel ezelőtt, a most zárult fejlesztési projekt kezdetekor bezártuk a körképet, akkor bejelentettem, szeretnénk Ópusztaszert visszahelyezni Magyarország térképére és elérni, hogy a nemzet találkozóhelye és az átélhető nemzettudat helyszíne legyen. Ehhez a nemes célhoz számos prózai feladat tartozik, többek között a normális működési feltételek megteremtése. Ezért adtuk be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úrral azt a költségvetési módosító indítványt, mely biztosítaná, hogy az emlékpark zavartalanul végezhesse értékteremtő és -megőrző tevékenységét” - mondta Magyar Anna. A megyei elnök kiemelte Semjén Zsolt azon javaslatát is, hogy Ópusztaszeren is aláírhatnák jövőre hazánk új alkotmányát az ország vezetői. „Megyei vezetőként őszinte szívvel támogatom ezt az ötletet, de úgy gondolom, az emlékpark ugyanilyen fontossággal jelenhet meg a szintén 2011-ben esedékes soros európai uniós elnökségünk reprezentációs helyszíneként is” - tette hozzá.

„Jó látni a látogatókat szolgáló fejlesztéseket”

A most elkészült múzeumpedagógiai fejlesztéseket és interaktív foglalkozásokat Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkára ajánlotta a résztvevők és az emlékpark leendő látogatói figyelmébe. „Gyakorló pedagógusként és igazgatóként sok vendéggel jártam már itt és nagy öröm számomra, hogy rengetegen jelezték vissza, mennyit tanultak a park meglátogatásával. Az új pedagógiai program lényege is éppen ez: az ide érkező diákok többet értenek és jegyeznek meg történelmünkből a kézbe vett, kipróbált tárgyakkal, mint a könyvek fölött görnyedve” - fogalmazott. Az államtitkár asszony elmondta, a kormánynak szándékában áll az emlékpark anyagi támogatását biztosítani, hiszen az egész ország számára fontos, hogy ez a hely betöltse szerepét. „Időről időre előkerülnek olyan magyarság-ellenes erők, melyek igyekeznek gúny tárgyává tenni nemzetünk jelképeit és jelentős helyeit, mert nekik nem fontos, hogy kik vagyunk és honnan jöttünk. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot mindezek ellenére egyre többen látogatják, mert mások is érzik, hogy ez a hely hazánk szakrális tere, mely vonz bennünket és hogy jó itt lennünk. Ezért mindenkinek javasolni tudom: látogassanak el minél többször Ópusztaszerre!”
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.