Kampányátadó és elhallgatott problémák a Marson? + FOTÓK
2010. szeptember 11., szombat
Bár még javában folynak a munkálatok a Mars téri piacon, a nagycsarnok épületét szombaton átadta Botka László az árusoknak. A 4500 négyzetméteres épületben 30 üzlet és 312 elárusító asztal kapott helyett. Az üzletek nagy része még lehúzott redőnnyel pihen, míg a csarnok némely külső elárusító helye előtt betonkeverő is dolgozik. „Olyan piacot szerettünk volna kialakítani, ahol az évszázados hagyományoknak megfelelően a helybéliek a város környéki őstermelőktől tudják megvásárolni a friss zöldséget és gyümölcsöt” – fogalmazott a polgármester köszöntőjében, majd hozzátette, hogy a Mars téren a fejlesztések még nem fejeződtek be, épül a dísztér, s kialakítanak egy 13 ezer négyzetméteres, háromszáz járműnek helyet adó parkolót is. Botka László az esemény után újságíróknak nyilatkozva "politikai műbalhénak és erőfitogtatásnak" nevezte, hogy az összességében 1,3 milliárd forintos beruházás – amely költségének 50 százalékát fedezné uniós forrás – támogatási szerződését még nem írta alá a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Az önkormányzat szabályosan járt el, az NFÜ engedélyével kezdte el a beruházást, amelynek minden eleméhez hozzájárult a hatóság – hangsúlyozta Botka László, aki biztos abban, hogy október 4-én az NFÜ aláírja a szerződést. A polgármester azzal kapcsolatban, hogy a piacon árusítók egy része számost pert indított az önkormányzat ellen, azt mondta, hogy az elmúlt években a város minden pert megnyert, s amikor a bíróság kimondta, az omladozó bódék ingóságnak tekinthetők, a piacigazgatóság áthelyezte azokat. Az emiatt tett feljelentés nyomán indult nyomozást a rendőrség egyszer már bűncselekmény hiányában lezárta.
Egyes árusok már hajnal 3 órára a csarnok helyszínére érkeztek (lásd második galériánkban), nagy volt a tülekedés az asztalokért, aki bent nem kapott helyett, a nagycsarnokon kívül árulhat hagyományos régi sátortetős asztalok között, illetve a leendő parkoló helyén, a járdán.
Botka lezárt nyomozást említ, mégis folyik eljárás
„Egyetlen egy bírósági ítélet sem mondta ki soha, hogy ingóságok lennének a kérdéses pavilonok, sőt a Csongrád Megyei Bíróság jogerős ítéletében állapította meg, hogy a pavilonok nem tartoznak az ingóságok körébe, birtokvédelem szempontjából viszont teljesen tárgytalan, hogy milyen minőségűek. Nem tudjuk, hogy az önkormányzat milyen pert nyert ellenünk, mert köztünk csak egy per van folyamatban a pavilonokra vonatkozóan, és ez még nem zárult le. A büntetőeljárás pedig javában tart, ahogy arról több helyi és országos média is beszámolt, jelenleg tanúkihallgatások tartanak, így nem értem, a polgármester miről beszél a nyomozás lezárását illetőleg” – nyilatkozta portálunknak Németh János, a perben álló kereskedők szóvivője, aki hozzátette, hogy itt egy politikai átadás zajlott, ami jól mutat a kampányban, hiszen egyetlen érett európai politikus sem adna át olyan beruházást, ahol még munkák folynak, markolók ássák a földet.
Viszonteladók tömege és decemberig szóló szerződések
„Mindenki örül annak, hogy a piac megújul, de a kereskedők közt mégis nagy a bizonytalanság” – mondta el a SZEGEDma.hu-nak a helyszínen egy kereskedő. „Az őstermelőknek az a baja, hogy továbbra is kiszorulnak a piacról, az elárusítók 90%-a viszonteladó. Van, akinek tíz asztala is van a nagycsarnokban különböző neveken. A legnagyobb gond azonban az, hogy nincs hosszú távú megállapodás. Az asztali árusokkal csak december 31-ig kötötték meg a szerződést a bérleti díjakra, és mindenki attól fél, hogy ezt januárban majd drasztikusan megemelik” – így az őstermelő. A Mars téri Nagycsarnokot az átadás napján is építik
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.