Együtt üléseztek a megyei közgyűlés Európai Ügyek Bizottságának és a Vajdasági Autonóm Tartomány Képviselőháza Európai Integrációs és Nemzetközi Regionális Együttműködési Bizottságának vezetői Szabadkán. A felek szerint is rendkívül barátságos, jó hangulatú légkörben megtartott tanácskozás után sajtótájékoztatón ismertették az eredményeket.
Zakar Péter,
a megyei közgyűlés külügyekért felelős alelnöke arról beszélt, hogy az Ásotthalom-Bácsszőlős határátkelő idénre tervezett megnyitásával még közelebb kerülnek egymáshoz a két ország polgárai, hatékonyabb lehet a gazdasági és kulturális együttműködés Csongrád megye és a Vajdaság között, hiszen mindkét fél érdeke, hogy maximálisan kihasználják az EU nyújtotta lehetőségeket. A tanácskozáson szó volt a szerbiai polgárok számára kötelező vízumkényszer liberalizációjáról, majd mielőbbi megszüntetéséről, az ország euroatlanti integrációjának magyarországi támogatásáról, a nemzetiségek kulcsszerepéről, melyet betöltenek a két ország együttműködése terén. Minden stratégiai fontosságú területre munkacsoportokat hoztak létre, amelyek felügyelik és koordinálják a közös munkát. A legfontosabb célok között szerepel a határok jobb átjárhatósága, a gazdálkodó szervezetek együttműködését segítő csoportok kialakítása, az önkormányzati kapcsolatok fejlesztését felügyelő testület, valamint egy, a határokon átnyúló fejlesztéseket egységesítő munkacsoport létrehozása. Hangsúlyosan foglalkoznak még az oktatás, a civil szervezetek és ifjúsági csoportok együttműködésével, az egészségügyi és társadalombiztosítási teendők összehangolásával, ökológiai és környezetvédelmi kérdésekkel, valamint egy Tisza- projekt kidolgozásával.
Maja Sedlarevic
, a vajdasági illetékes bizottság elnöke hangsúlyozta, a tartomány vezetése mindent megtesz, hogy előre hozza és felgyorsítsa Szerbia európai integrációs ügyét, továbbá messzemenően támogatja a határon átnyúló eurorégiós kapcsolatok elmélyítését nemcsak két magyarországi megye, hanem a horvátországi Szerémség vonatkozásában is.
Kozma József
, a Csongrád megyei bizottság elnöke újságírói kérdésre válaszolva megerősítette, a magyar fél ugyancsak érdekelt az új átkelőhely megépítésében, valamint a régi horgosi határátkelő, az ún. Horgos II. mielőbbi felújításában és megnyitásában. A szerb partnerre nagyobb munka vár, mintegy 30 km hosszú utat is meg kell építeniük a beruházás keretében. A tanácskozáson kényes kérdések is napirendre kerültek: a „hideg napokat" követő vajdasági magyarok elleni 1944-45-ös véres megtorlás eseményeit a jövőben mindkét ország történészei kutatni fogják és remélhetőleg a levéltárak is megnyílnak majd déli szomszédunknál. A felek megállapodtak abban, hogy május 13-án újra találkoznak és folytatják a megkezdett munkát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.