Közélet

Isten veled, szegedi sportosztály? - II. rész

Isten veled, szegedi sportosztály? - II. rész

2009. február 12., csütörtök
Isten veled, szegedi sportosztály? - II. rész

A Széchenyi István Gimnázium 35 éves hagyományra visszatekintő sportiskolai osztálya áldozatul esett a szegedi szakképző intézmények összevonásának. A városi sportélet nagy felháborodással fogadta a sokak szerint átgondolatlan, felelőtlen önkormányzati döntést. Cikksorozatunk első részében a gimnázium nyugdíjas testnevelő tanárának, Kelemen Bélának a véleményét közöltük. Most az intézmény igazgatója, Eitler József beszél a lehetséges megoldásokról, illetve az oktatásért, sportért felelős iroda vezetője, Kardos János tesz nyilatkozatot.

„Nem csak szegedi ügyről van szó, országos irányvonal, miszerint a középiskoláknál a gimnáziumi kapacitásokat csökkenteni kell, és a szakképzés fejlesztésére van szükség" - utal beszélgetésünk elején az országos tendenciára a gimnázium igazgatója,

Eitler József

. „Szegeden két 'vegyes' önkormányzati középiskola van, ahol mind a szakképzés, mind pedig a gimnáziumi képzés jelen van: az egyik a Gábor Dénes, a másik pedig a Széchenyi. Emellett működnek még tisztán gimnáziumok vagy szakképző intézmények: szakiskolák és szakközépiskolák. Innen adódott a döntéshozók számára, ha már ez az országos trend, akkor az önkormányzat e két intézményben „profiltisztítást" hajt végre. Ennek esett áldozatul a sportiskolai osztályunk, amely szerencsétlenségére gimnáziumi osztályra épült. 1974 óta működött testnevelés tagozatként, tavaly lett a hivatalos neve közoktatási típusú sportiskolai gimnáziumi osztály."

Tűzre dobott értékek

„A fő problémának azt érzem, hogy váratlanul és felkészületlenül ért minket ez a terv" - folytatta az igazgató. „Persze a hivatalos döntés a februári közgyűlésen lesz majd. Hosszas előkészítés zajlott az átszervezéssel kapcsolatban: december közepén érkeztek az első jelzések, hogy a gimnáziumi osztályok kapacitását csökkenteni kell. De speciális jellegénél fogva a sportiskolai osztály esetében úgy éreztem, hogy az eredmények, a harmincöt éves múltra való tekintettel átalakítható, megmenthető lesz. Talán kapunk egy kis időt arra, hogy módosítsuk a pedagógiai programot. Sajnos nem így lett. A megszűnő gimnáziumi osztályok helyett indíthatunk viszont plusz egy szakképző osztályt, és azt tudjuk most tenni hirtelen, tűzoltásként, hogy akik a sport miatt jelentkeztek, azoknak külön választható foglalkozásként a szakközépiskolai osztályokban a szakközépiskolai tantervre építve megszervezzük a sportot" - így Eitler.

Megoldás az eredmények tükrében

„Van egy évünk arra, hogy megoldást keressünk az új keretek között: mi nem szeretnénk véglegesnek tekinteni ezt az állapotot" - fogalmazta meg reményeit az igazgató. „Kapunk egy kis felkészülési időt, fogjuk fel így. Én mindenképpen arra gondolok, hogy akár a szakképzésre építve is - amire van országos példa - visszahozzuk a sportiskolát, lehetőséget szeretnénk adni továbbra is a kiváló sportolóknak, hogy egy helyre jöjjenek tanulni (ez különösen a csapatsportokban fontos), ne szóródjanak szerteszéjjel. Felvesszük azokkal az iskolákkal a kapcsolatot, ahol működik a szakképzés keretein belül a sportiskola, persze ehhez kell a fenntartó, az önkormányzat támogatása is. Nem szeretnénk a sporttapasztalatainkat, a kapacitásainkat elveszíteni, mert az a véleményem, hogy ez nem csak intézményi, hanem városi érdek is." Eitler József mesélt az utóbbi évek sportsikereiről is. A tavalyi évben az azt megelőző évek diákolimpiai eredményei alapján a Tisza-parti gimnázium lett az ország harmadik legjobb sportiskolája. 2008 áprilisában ők képviselték Magyarországot a középiskolás kézilabda-világbajnokságon, és ott negyedikek helyezést értek el. „Kézilabda, kajak-kenu, atlétika, futball, női torna - a régióban ezekben a sportágakban a legjobbak vagyunk" - büszkélkedett a direktor. „Ha az önkormányzat részéről van akarat a sportiskolai képzés visszaállítására, akkor mi leteszünk majd az asztalra a javaslatokat, megoldásokat. Szükség van rá, hiszen általában háromszoros túljelentkezés szokott lenni testnevelés tagozatra. Ez azt jelenti, hogy nyolcvan-száz diák szeretne sportiskolába járni. Elég célzott a jelentkezés, aki ide beadta a papírját, zömmel első helyen jelölte meg ezt az osztálytípust. Ezek a diákok most elbizonytalanodtak, hiszen sportolóként képzelik el jövőjüket, és az általános iskola után a Széchenyi volt az egyetlen lehetőségük, hogy összeillesszék középfokú tanulmányukat és a sportot."

Megoldás helyett indoklás

Kardos Jánost

, Szeged Megyei Jogú Város Oktatási, Kulturális és Sportirodájának vezetőjét telefonon értük el, és az összefogás, az együttműködés, a sportiskola újraindításának lehetőségeiről beszéltünk. De később, a nyilatkozatról készült szöveg átolvasása után nem járult hozzá a beszélgetés közzétételéhez, mondván, az csak egy szűk és pontatlan szelete volt véleményének, és helyette egy közleményt juttatott el szerkesztőségünkbe:

Szeged város középfokú oktatási intézményeiben jelenleg egy évfolyamon 39 párhuzamos osztályban folyik gimnáziumi képzés. A tanulólétszám csökkenésével (az elkövetkező néhány évben közel ezerrel csökken a középfokú oktatásban, képzésben résztvevők száma) az oktatás szerkezete aránytalanná válik a szakképzés rovására, ezért szükséges a gimnáziumi osztályok számának csökkentése is. A gimnáziumi oktatás célja elsősorban az egyetemre való felkészítés, így célszerű azokat az osztályokat, intézményeket erősíteni, ahol a legmagasabb szinten történik a gimnáziumi oktatás.

Az iskolai oktatás elsődleges feladata a mindennapi testmozgás biztosítása és nem a versenysport támogatása.

A „Széchenyi"-ből kikerült sportolókról nem a gimnáziumi éveik alatt derült ki, hogy tehetségesek, hiszen többségük már korábban is versenyszerűen sportolt, sikereiket a sportegyesületekben érik el.

A város számos általános és középiskolája biztosítja a lehetőséget a sportban kiemelkedő teljesítményt nyújtó tanulóinak az országos és nemzetközi versenyeken való részvételre.

A versenysport feltételeinek biztosítása, az utánpótlás nevelése elsősorban a sportegyesületek feladata, amelyeket Szeged városa jelentős összeggel támogat.

Cikksorozatunk következő részében

Kása Ferenccel

, a Démász Szeged Vízisport Egyesület utánpótlás mesteredzőjével beszélgetünk, aki tucatnyi világ- és Európa-bajnokot, illetve több olimpiai dobogóst adott már Szegednek a sportiskolai rendszer segítségével.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.