Közélet

Értékvédelem: Élőlánc a „Lófaránál"

Értékvédelem: Élőlánc a „Lófaránál"

2009. február 28., szombat
Értékvédelem: Élőlánc a „Lófaránál"

A Szögedi Védegylet szervezésében mintegy ötven fő élőlánccal tiltakozott a Reök-palota előtt a 3. Honvéd Huszárezred szobrának tervezett elmozdítása ellen szombat délelőtt. Az akcióhoz a civilek mellett a Fidesz szegedi szervezete és a Kereszténydemokrata Néppárt helyi képviselete is csatlakozott. A résztvevők körbeállták a szobor elkerített területét, és csendesen sétálva demonstráltak az emlékmű áthelyezése ellen.

A SZEGEDma.hu hasábjain közel egy tucat cikkben foglalkoztunk már a Lófara-ügyként elhíresült szoboráthelyezésről. Mint ismeretes, a szegedi belváros uniós forrásból megvalósuló rehabilitációja miatt megújul a „Lófara" területe is, azzal az egy szépséghibával, hogy az eredeti tervek szerint néhány méterrel elmozdul a Reök felé a kegyeleti szobor. Bár a terveket készítőknek és a városvezetésnek ez közel sem szépséghiba, egyre több civil szervezet, szakember és most már politikai pártok is másként gondolják.

Mi a polgármester realitása?

A pénteki közgyűlésen

Haág Zalánnak

(KDNP) - aki a szombati akcióban is részt vett - az emlékmű áthelyezésével kapcsolatos felvetésére

Botka László

(MSZP) polgármester úgy felelt, hogy az utóbbi időszak „egyik legszürreálisabb műbalhéját kerekítették" az ügyből, ráadásul nem kevés politikai felhanggal. A „Lófara" körül sétáló egyik városvédő,

ifj. Szilágyi Árpád

erre úgy reagált: ha ez az ügy, ahol a köztiszteletben álló polgárok, muzeológusok, szobrászok és építészek (köztük mások mellett

Zombori István

megyei múzeumigazgató, illetve a megyei építészkamara alelnöke,

Koczor György

és az elnökség tagja,

Kiss István

) emelik fel a szavukat egy kegyeleti emlékhely, hősi emlékmű bolygatása miatt, a város első emberének szürreális és műbalhé, akkor mi lehet a polgármesterünk realitása?

Bécsi Kávézó: nem, Reök: igen

Az élőláncot szervező Szögedi Védegylet elnöke, Szabó László arra a felvetésünkre, hogy Botka László a közgyűlésen azzal érvelt, csak az áthelyezés révén lesz majd középen a szobor a megújult téren, úgy válaszolt: ne egy „jöttment” döntse el, hogy a hatvanöt éve itt álló emlékművet egy „anti-Bécsi” kávéház lobbija miatt arrébb kell pakolgatni. Majd ha adományoz egy kórházat a városnak, talán lehet joga az épített örökség sorsa fölött is ilyen könnyelműen dönteni. Ha több vérét áldozta, mint a hősök, akik emlékére ezt a szobrot állították, akkor fontolgathatja annak elmozdítását. „Botka stílusa az ’el lehet menni’ szegedi változata, de a szegediek maradni akarnak, és az emlékmű is” – mondta Szabó. Hozzátette: „Polgármester úr erre a térre csak hőseink előtt tisztelegni jöhet. Emlékezhetünk, hogy a Bécsi Kávézó néhány sarokkal odébb többek között azért zárta be kapuit pár évvel ezelőtt, mert nem engedtek neki teraszt nyitni. Most pedig egy terasz miatt még akár egy hősi emlékművet is arrébb akarnak rakni. Ez nagyon beszédes…”

Juhász László,

az élőlánc egyik tagjának a véleménye összecsengett Szabó Lászlóéval: az épített értékek nem kerülhetnek hátrányba egy kávézó érdekei miatt. A pénteki közgyűlésen egyébként Botka László jövő hétre kibővített kulturális bizottsági gyűlést hívott össze - bár ez ellen

Kormos Tibor

(SZDSZ) bizottsági elnök kézzel-lábbal tiltakozott -, és megkérte

Nagy Sándor

(SZDSZ) városfejlesztési alpolgármestert, készíttessen olyan rajzot is, ahol a szobor a helyén marad, és vitassák meg ott a kérdést. A fejleményekről természetesen beszámolunk majd.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.