Közélet

Lehet Más a Politika?

Lehet Más a Politika?

2008. október 8., szerda
Lehet Más a Politika?

Fenntarthatóságot, társadalmi igazságosságot és részvételt ígér az új szerveződés

Fotó: Gémes Sándor

Új társadalompolitikai szerveződés mutatkozott be szerdán Szegeden és az ország öt további nagyvárosában. A Lehet Más a Politika (LMP) elnevezésű kezdeményezés a következő időszakban lefolytatandó társadalmi egyeztetés, illetve az ennek során megmutatkozó támogatás függvényében dönti el, párttá alakuljon-e. Ha ez megtörténik, indulni kívánnak a jövő évi európai parlamenti, illetve a 2010-es országgyűlési választásokon is, ahol valódi alternatívát kínálnának a politikából kiábrándulni látszó magyar tömegekben. Az országos hálózattal rendelkező LMP célja, hogy visszaállítsa a politizálás fennkölt mivoltát.

A szegedi sajtótájékoztatón

Margóczi Karalin

, az SZTE Ökológiai Tanszék docense, a kezdeményezés támogató tagja,

Vágó Gábor

kecskeméti politológus-közgazdász, a 13 tagú választmány tagja, illetőleg

Szentistványi István

, a Csongrád megyei koordinátor vettek részt. Az új formáció lassan egy éve bontogatja szárnyait a fővárosban, ahol nagy sikerű vitakörökön keresztül nyerte el mostani formáját. Meghatározó személyiségei közül többen (így például

Schiffer András, Jávor Benedek

és

Rauschenberger Péter

) korábban a Védegyletben vállaltak szerepet, most azonban a politikai színpadára lépve a civil köpönyeg levetése mellett döntöttek. Vágó Gábor kifejtette: céljuk a politika tisztaságának, erkölcsösségének, fennkölt mivoltának visszaállítása, a politikával szembeni szkepszis és undor feloldása. Az emberek apátiájának okát abban látják, hogy a rendszerváltozást követően a politikai elit bebetonozta hatalmát, mellyel sokszor visszaélt, így a korrupció és a mutyizás hatotta át a közéletet. Közben az országot sajnálatosan kettéosztották a pártpolitikai törésvonalak. A Lehet Más a Politika nevű szerveződés éppen ezért új erkölcsi-etikai alapokra kíván helyezkedni. A mozgalom három fő érték köré csoportosul: ezek a fenntarthatóság, a társadalmi igazságosság és a részvétel - árulta el Margóczi Katalin. A fenntarthatóság alatt egyebek mellett a társadalom és a természet harmóniáját, a társadalmi igazságosság alatt a javak és szolgáltatások minél szélesebb körben történő elérhetőségét, részvétel alatt pedig az egyének közéleti szerepvállalásának aktívabbá tételét értik. Az LMP a társadalmi vita elindítására 150 civil, jogvédő, zöld szakértő egyéves munkájával cselekvési programot állított össze, melyet nyilvános vitafórumokon, az emberekkel folytatott párbeszéd során kíván véglegesíteni. A bázisdemokratikus alapon szerveződő mozgalomnak jelenleg mintegy 350 tagja van, ezt szélesíteni kívánják. A társadalmi és a reménybeli anyagi támogatottság függvényében döntenek majd a párttá alakulásról, illetve ez EP- és az országgyűlési választásokon való indulásról. A tájékoztatón elhangzott: az LMP komoly hangsúlyt kíván fektetni a vidék fejlesztésére, felkarolására - nem véletlenül bontottak zászlót Budapest mellett több vidéki városban (Szegeden, Győrben, Pécsett, Nyíregyházán, Debrecenben) is. A Dél-Alföldön például az itteni szakértők segítségével a régió előtt álló természeti-ökológiai kihívásra keresnek választ, de céljuk többek között az olyan vidéki beruházásokkal történő szakítás is, ahol kész tények elé állítják a helyi lakosságot. Mint mondták: a nyílt társadalmi vitában hisznek. A szerveződésről, céljairól és terveiről a www.lehetmas.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.