Illegális bevándorlás

A fánkhoz hasonlították a migrációt

A fánkhoz hasonlították a migrációt

A déli határon nem kopogtatnak az ajtón, hanem beakarják rúgni azt

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
2023. november 14., kedd
A fánkhoz hasonlították a migrációt

Az illegális és tömeges bevándorlás komoly kihívást jelent az Atlanti-óceán mindkét partján. A Migrációkutató Intézet által szervezett kerekasztal-beszélgetésnek a szegedi  MCC adott otthont. Az Egyesült Államok, Franciaország és Magyarország szakértői többek között azt elemezték, hogy milyen okok és motivációk fedezhetők fel az irreguláris migráció hátterében, miként változott a határvédelemért és rendfenntartásért felelős szervek szerepe az évek során, valamint, hogy a tömeges bevándorlás milyen hatást gyakorol az őket befogadó helyi közösségekre.

 

Fotó: Ocskó Ferenc / Telex

A kerekasztal beszélgetésen Kiss-Rigó László szeged–csanádi püspök, Mark Krikorian, a Center for Immigration Studies igazgatója, Eric Ruark, a NumbersUSA kutatási igazgatója, Nicolas Monti, az Observatoire de l'immigration et de la démographie társalapítója vettek részt. A beszélgetés moderátora pedig Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója volt.

Elsőként az a Mark Krikorian mutatkozott be és köszöntötte a hallgatóságot, aki már három évtizede foglalkozik a migrációval.

Örülök, hogy itt lehetek, nagyon szép város Szeged. Voltam már egyszer itt korábban, volt szerencsém a halászlevet is megkóstolni. Most pedig végre volt alkalmam szétnézni a városban.

A kerekasztal beszélgetés másik amerikai résztvevője, Eric Ruark mindenekelőtt azt hangsúlyozta, hogy a migráció mindig is jelen volt a történelem során, ez nem egy új keletű probléma.  Nem a migránsok, hanem az érintett országok és vezetésük változott meg, ezért is más a lefolyása a folyamatnak.

Franciaország az egyik legnagyobb kárvallotja az európai migrációs politikának, ennek következményeiről Nikolas Monti számolt be.

Kiss-Rigó László elmondta, hogy az elejétől aktív megfigyelője a migrációs folyamatoknak, helyzetnek. Hozzátette, oka volt annak, hogy ennyi bevándorló érkezett határainkhoz. Hatalmas pénzek cserélnek gazdát, az embercsempészet virágzik, igazi üzletág lett belőle mára.

Fotó: Teknős Miklós

 

Mark Krikorian meglátása szerint egy ideig tolerálható és elfogadható a migráció, azonban

a túlzott bevándorlás már nem képezheti tárgyalás, egyezkedés tárgyát.

Több alkalommal hozták fel Donald Trumpot, aki ha megállítani nem is tudta teljes mértékben a migrációt az amerikai határnál, de nagyban stabilizálta azt, rengeteg ember akadályoztak meg abban, hogy jogtalanul az ország területére lépjen. Az illegális bevándorlás kezelésével kapcsolatban párhuzam vonható a volt amerikai elnök és Orbán Viktor magyar miniszerelnök között. Nem véletlenül említette több alkalommal is pozitív kontextusban Donald Trump a magyar kormányfőt a közelmúltban is.

"A migráció attól, hogy elnézünk felette nem fog megszűnni, nem oldják meg magukat a problémák."

Az amerikai migrációs szakértők után a szeged-csanádi püspök kiemelte, hogy a lövöldözés és a rendőrség provokálása mindennapossá vált a szerb-magyar határon. Hozzátette: mindezt azért teszik meg a migránsok, mert tudják, hogy a hivatásos szervek keze meg van kötve, visszalőni nem fognak.

Mark Krikorian egy emlékezetes hasonlatot állított fel:

A migráció olyan, mint a fánk. Egy idő után túl sok lesz, és nem kérünk belőle többet. Ezzel kifejezve azt, hogy mára túl nagy problémává vált a bevándorlás.

 

 

Kiss-Rigó László azt hangsúlyozta, hogy nem vonható párhuzam a magyar határt ostromló és az amerikai migráció között. A legfőbb különbség, hogy a déli határunkon a bevándorlók

nem kopogtatnak az ajtón, hanem beakarják rúgni azt.

Elvárják, hogy örömmel fogadjuk őket - tette hozzá.

Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója elmondta, hogy a szerbek fellépése a határon hatékonynak bizonyult. Még korábban napi szinten ezrek sértették meg a magyar határt, addigra napjainkra az illegális bevándorlók száma napi 0 és 10 közöttire csökkent.

Amikor a közönség feltette kérdéseit, előkerült a bevándorlás pénzügyi háttere. Megközelítőleg 10-15 ezer euró a költsége az illegális utazásnak egy főre. A legtöbb migráns adósságba halmozza magát, amit Európában tervez ledolgozni.

Borítókép: Ocskó Ferenc / Telex

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.