Hírzóna

Ferencz Orsolya: Nem túlzás azt mondani, hogy történelmet írunk

Ferencz Orsolya: Nem túlzás azt mondani, hogy történelmet írunk

4 órája
Ferencz Orsolya: Nem túlzás azt mondani, hogy történelmet írunk

Büszkeség, feszültség, tudományos áttörések és nemzetközi elismerés – ezek jellemzik a Hunor program eddigi útját, amelyben Magyarország újra belépett az emberes űrrepülés világába. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, a Hunor program vezetője szerint a küldetés nem csupán technológiai és diplomáciai siker, hanem egy olyan nemzeti vállalás, amely mögé a hazai tudományos élet és a társadalom jelentős része is felsorakozott - olvasható a Magyar Nemzetnek adott interjúban.

 

– Mindannyiunk nevében mondhatom, hogy az űrhajósok és a körülöttük lévő szakembergárda számára sok kritikus pillanat volt, a legutóbbi a felbocsátással kapcsolatban. A felbocsátási dátumok tolódásával mindenki számára nyilvánvaló, hogy az űrszektorban nincsenek rutinfeladatok. Mind a Magyarországon dolgozó kollégák, mind az Egyesült Államokba kiutazó csapat, mind pedig az űrhajósok számára ezek erőt próbáló pillanatok voltak. Összességében azonban mindenképpen szeretném eloszlatni azt a tévhitet, hogy életveszélyben lett volna bárki is - fogalmazott Ferencz Orsolya Magyar Nemzetnek.

A Hunor bizonyos értelemben teljesen nemzeti program. Az Európai Űrügynökségen belül tulajdonképpen Ők kezdeményezték ezt a modellt, amiben saját nemzeti űrhajós program mentén tudtak dolgozni és a tudományos tartalmat megvalósítani. Emellett pedig kötöttek együttműködési megállapodást az Európai Űrügynökséggel és természetesen az amerikai partnerekkel, de nagy mozgásterük volt a program kialakításában, annak köszönhetően, hogy a Hunor program nemzeti hatáskörben van.

Az is elhangzott, hogy az űrállomás programjának többszöri rendkívüli megváltozása miatt  a 14 napos misszió vált realitássá.

Kiderült most is fennáll-e annak a kockázata, hogy a tavaly az űrállomáson tapasztalt bonyodalmakhoz hasonlóan Kapu Tibor is a tervezettnél több ideig marad fenn a nemzetközi űrállomáson.

Az űrállomás életében sok minden hirtelen változott a tavalyi év során. A Boeing Starliner egy tesztüzemű űrhajóként, két veterán űrhajós által vezetve érkezett meg a Nemzetközi Űrállomásra, akiknek az volt a feladatuk, hogy teszteljék ezt az új űrjárművet. A teszt során kiderült, hogy műszaki problémák vannak az űrhajóval, és a NASA nagyon bölcsen úgy döntött, nem kockáztatja ennek a két fantasztikus űrhajósnak az életét azzal, hogy egy már bizonyítottan meghibásodott űrhajóba visszaülteti őket. Automata üzemmódban, üresen ért földet az űrhajó. Az űrben ragadt két asztronautát pedig egy kilenc hónappal későbbi küldetésben, egy SpaceX Dragon űrhajóval hozták vissza. Egy ilyen program megszervezése rendkívül bonyolult, hiszen a Nemzetközi Űrállomásra nem jár naponta „menetrendszerű busz

- mondta a biztos, majd hozzátette: "ez a váratlan helyzet pedig nagyon sok mindent felborított, mert az űrállomáson nem lehet akárhány ember egyszerre fönt, a többi missziót is ehhez kellett igazítani. Tiborék esetében a fenntartózkodás hosszát 14–21 napra becsüli a NASA."

Ferencz Orsolya Kapu Tiborral és Cserényi Gyulával (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)

 

Arra is válaszolt Ferencz Orsolya, hogy nemzetközi szinten milyen az elismertsége a magyar űrpogramnak:

– A nemzetközi partnereink, maga az Axiom Space is, de akár Peggy Whitson parancsnok szavait is idézhetném, akik többször hangsúlyozták, és maga a NASA is kifejezetten büszke rá, hogy rendkívül tartalmas az Axiom–4 küldetés tudományos portfóliója. Ahogy említettem, az Axiom-küldetések között a legnagyobb mennyiségű kísérlet elvégzése történik most. Több mint 60 kísérlet 31 országból. Ez az Európai Űrügynökség számára is büszkeség, Frank De Winne az Európai Űrügynökség emberes repülésekért felelős vezetője is hangsúlyozta, hogy kifejezetten tartalmas ez a tudományos portfólió, és ennek közel a felét a Kapu Tibor által elvégzett magyar kísérletek adják."

Nem túlzás azt mondani, hogy történelmet írunk, és egy nemzetegyesítést hajtunk végre, mert a tizenötmillió magyar túlnyomó többsége egy szívvel, egy lélekkel áll büszkén Tibor mögött, és büszke erre a programra

- fogalmazott.

A Magyar Nemzet teljes cikke IDE kattintva érhető el.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.