Hírzóna

Szegedi állatkínzási ügy: embertelen bánásmód egy kutyával szemben

Szegedi állatkínzási ügy: embertelen bánásmód egy kutyával szemben

Egy kutyát éveken át embertelen körülmények között tartottak Szegeden.

Böjthe Sándor
2025. április 17., csütörtök
Szegedi állatkínzási ügy: embertelen bánásmód egy kutyával szemben

Szegeden indult büntetőper egy súlyos állatkínzási ügyben: egy anya, fia és annak lakótársa hosszú éveken át tartottak embertelen körülmények között egy kutyát albérletük udvarán. A vád szerint a kutya – amely chip nélküli, zsemleszínű keverék volt – 2017-ben került a vádlottakhoz, ám az állat ellátása fokozatosan elmaradt, az életkörülményei pedig siralmas szintre süllyedtek.

 

A kutyát egy földbe szúrt vascsőhöz kötötték ki egy szűk, zárt hátsó részben, ahol évekig láncon élt. Mire az állatvédők 2022-ben rátaláltak, a lánc teljesen feltekeredett, a mozgástere mindössze 50 centiméterre csökkent. Súlyos alultápláltságot állapítottak meg: testtömege az ideális érték alig felét tette ki.

Az ügy egyik vádlottja, a fiú, már lemondott a tárgyalásról, a bíróság közérdekű munkára ítélte.

Az anya és a lakótárs ellen ugyanakkor még zajlik az eljárás, eddig öt tanút hallgattak meg, a júniusi tárgyaláson pedig újabb tanúk tesznek majd vallomást. Ez az eset is rávilágít arra, hogy az állatkínzás – bár sokszor alulértékelt bűncselekmény – súlyos jogi következményekkel járhat.

Magyarországon évente 500–600 ilyen bűncselekményt regisztrálnak, de csak töredékük jut el bírósági szakaszba. A letöltendő szabadságvesztés ritka, ám egyre gyakoribb – különösen akkor, ha az eset súlyos testi károsodással, hosszú távú szenvedéssel vagy szándékos mulasztással párosul.

A Belügyminisztérium és az Állatorvostudományi Egyetem Indexnek nyilatkozó szakértője szerint az állatkínzás nemcsak aktív erőszakos cselekedettel, hanem passzív elhanyagolással is megvalósulhat.

Ha valaki nem ad vizet, élelmet vagy nem biztosít megfelelő tartási körülményeket, az is bűncselekmény – és ennek következményei is súlyosak lehetnek.

A szegedi ügy hátterében egyértelmű felelőtlenség és közöny áll. Az ilyen esetek nemcsak az állatvédők, hanem a társadalom egészének érzékenységét teszik próbára. A kormány szigorúbb szabályozással, az állatvédelmi hatóságok eszközrendszerének fejlesztésével, valamint a lakosság szemléletformálásával is igyekszik csökkenteni az állatkínzásos esetek számát. Mert a civilizált társadalmak egyik fokmérője az, hogyan bánunk a védtelenekkel – köztük az állatokkal is.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.