
Húsvéthétfő, vagy ahogy egyes helyeken mondják vízbevető hétfő, húsvét másnapja van.
Húsvéthétfő, vagy ahogy egyes helyeken mondják vízbevető hétfő, húsvét másnapja van, ami munkaszüneti nap.
Amíg ez a nap nem egyházi ünnepnap, addig rengeteg népszokás kapcsolódik hozzá. Hagyományos mulatságai közül a legismertebb a húsvéti locsolkodás, innen a vízbevető hétfő név.
A locsolkodás alapja a víz tisztító, termékenységvarázsló erejébe vetett hit. A tojás a belőle kikelő madárral Jézus újjászületését, a népi hiedelem szerint az életet, a piros szín Jézus kiontott vérét jelképezi.
Erdélyben ez a hajnalozás: a Nyárád mentén a 19. század végén minden valamirevaló székely legény kötelességének tartotta, hogy húsvét napjára virradóra kedvesének kapujára v. más feltűnő helyre szép fenyőágat tűzzön a májusfa és az életfa variánsaként. Ha a falunak nem volt fenyvese, elmentek érte a negyedik, ötödik határba is. Ha pénzért vagy szép szóért nem kaphatták meg, ellopták. 2-3 fenyőágat szépen összekötöttek, és papírszalagokkal, tojásokkal díszítették fel. Ahol ilyen fenyőágat találtak, bementek a legények, és a lányokat derekasan megöntözték.
A locsolkodás hagyományáról a Hír TV készített egy videót, ahonnan akár még locsolóverset is csenhet, ha nincs a tarsolyban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.