
A csernobili atomerőmű negyedik blokkjában 1986. április 26-án történt a detonáció.
Sorozatunkban Szeged múltjába kirándulunk, azonban most egy évforduló miatt extra résszel jelentkezik a Múltidéző, ugyanis a csernobili atomerőmű negyedik blokkjában 1986. április 26-án történt a detonáció, ami a világ eddigi legsúlyosabb nukleáris balesete volt.
1986. április 25-ről 26-ára virradó éjszaka az Ukrajnában működő csernobili atomerőmű negyedik blokkjában robbanás történt.
A detonáció felszakította az épület tetejét és falait, és tűz keletkezett. Maga a reaktor is megsérült, majd radioaktív anyag került a levegőbe, és ennek nyomán szerte Európában a szokottnál nagyobb radioaktív koncentrációt mértek. A sérült négyes blokkot 1986 novemberében egy ideiglenes betonszarkofággal fedték le, majd 2016-ban új, korszerű, az ígéretek szerint 100 évre biztonságot nyújtó védőburkot építettek köré negyven ország pénzügyi összefogásával. A műszaki csúcsteljesítménynek számító, 36 ezer tonna súlyú, 110 méter hosszú, 257 méter széles és 105 méter magas, félhenger formájú acélszarkofág 2 milliárd euróba került.
A közeli város lakosságát evakuálták 30 kilométeres körzetben, és azóta is lakatlan zóna, úgynevezett „lezárt zóna” veszi körül az erőművet. A robbanás következtében sajnos a hosszú távú egészségügyi problémák, mint például a rákos megbetegedések száma is megnövekedett. Környezeti károk is okozott a katasztrófa, azonban több helyen is már regenerálódott a természet. Ma sem lakható Csernobil városa, azonban engedéllyel már látogatható a területe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.