Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke vasárnap hunyt el, 100 éves korában. A Georgia állambeli Plains városában, családja körében érte a halál. Feleségét, Rosalynn Cartert, egy évvel élte túl.
A néhai elnök James Earl Carter Jr. néven született 1924. október 1-jén egy farmon, távol a washingtoni csillogástól. Miután osztályelsőként végzett a Plains High Schoolban, Carter a Georgia Techen és az amerikai haditengerészeti akadémián tanult, és 1946-ban kitüntetéssel diplomázott, majd zászlósként a USS Wyoming (E-AG 17) hadihajóra osztották be. Hét év tengerésztiszti szolgálat után Carter visszatért Plainsbe, és 1962-ben belépett az állami politikába. 1970-ben Georgia állam kormányzójává választották.
Carter 1976-ban nyerte el az elnöki posztot, amikor legyőzte Gerald Fordot, de 1980-ban Ronald Reagan vereséget mért rá. Egyetlen ciklusa alatt számos kihívással kellett szembenéznie, beleértve az iráni túszdrámát és a Szovjetunió afganisztáni invázióját. Elnöksége utolsó napján, 1981. január 20-án az iráni túszokat végül szabadon engedték, miután Carter kitartóan folytatta a tárgyalásokat még a választási veresége után is.
Miután 1980-ban elvesztette az elnökválasztást Ronald Reagan ellen, Carter több mint négy évtizedes humanitárius munkába kezdett a világ jobbá tétele érdekében. Hitétől, szülővárosától, Plainstől és feleségétől, Rosalynntől megerősödve készült a következő és talán legfontosabb fejezetre: a béke megteremtésére a Carter Központon keresztül.
Az 1982-ben Carter diplomáciára összpontosító elnöki tevékenységének természetes folytatásaként alapított központ a két Carter által a Fehér Házban megkezdett munka folytatásának eszköze lett, beleértve Carter asszony erőfeszítéseit a mentális betegségekkel élő emberek méltóságának és önértékelésének előmozdítására. Az évek során a központ világszerte figyelemmel kísérte a választásokat, gyakorlatilag felszámolta a Guinea-féreg betegséget, és az emberi jogok előmozdításáért küzdött.
Jimmy Carter 2002-ben Nobel-békedíjat kapott a nemzetközi konfliktusok békés megoldása, a demokrácia és az emberi jogok előmozdítása, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődés előmozdítása érdekében tett évtizedes fáradhatatlan erőfeszítéseiért.
Nyitókép: Scott Cunningham / Getty Images
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.