Hírzóna

A káros közhangulat sodorta krízisbe a gyermekvédelmi szakellátást

A káros közhangulat sodorta krízisbe a gyermekvédelmi szakellátást

Kothencz János gyermekvédelmi szakértő gondolatai

2024. december 10., kedd
A káros közhangulat sodorta krízisbe a gyermekvédelmi szakellátást

Kothencz János gyermekvédelmi szakértő, az ÁGOTA közösség vezetője, aki maga is állami gondoskodásban nőtt fel, és csaknem 30 éve küzd a gyermekvédelem ügyéért, az Indexnek adott interjújában beszélt a gyermekvédelem jelenlegi helyzetéről.

Visszatérő témává vált a magyar közéletben a hazai gyermekvédelem helyzete 2024-ben. A szakember elmondta, a hazai gyermekvédelmi szakellátásban mintegy 23 ezer gyermek és fiatal él a jelenlegi adatok szerint. Csaknem 75 százalékuk nevelőszülői családokban nevelkedik, a többieket gyermek- és lakásotthonokban gondozzák.

A gyermekek esetében négyféle szükségletformát szokás megkülönböztetni. Az egyik a különleges szükséglet, ők a 3 év alatti, a tartós beteg vagy fogyatékkal élő gyermekek. Speciális szükségletűnek nevezzük a pszichoaktív szert használó, súlyos pszichés zavarral élő és a súlyos magatartási és beilleszkedési zavarban szenvedő gyermeket. Amennyiben bármelyikük mind a speciális, mind a különleges szükséglet tüneteit egyaránt mutatja, akkor kettős szükségletűnek nevezzük őket. Végül azok, akik nem rendelkeznek az előbb felsorolt nehézségekkel, átlagos szükségletűnek tekintendők.

Kothencz János hozzátette, egy gyermek a szakellátásban ideiglenes hatállyal vagy nevelésbe vétellel kerülhet be.

A szakember megjegyezte, amíg a gyermek a gyermekvédelmi szakellátásban él,

teljes körű otthont nyújtó ellátást kap két alapvető formában: vagy nevelőszülői családnál, vagy gyermek- és lakásotthonban.

November végén több szociális intézmény, illetve gyermekvédelemmel foglalkozó alapítvány és szervezet közös nyilatkozatot adott ki, amelyben felszólaltak az álláspontjuk szerint pártpolitikai uszítások kereszttüzébe került gyermekvédelem, illetve az ellátásban lévő gyermekek és dolgozók védelmében. A gyermekvédelem nem pártpolitikai csatatér! című nyilatkozatot a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató is aláírta. A nyilatkozat egy ponton kitér arra, hogy a gyermekvédelemben dolgozók „elveszítik a rendszer és az egymás iránti bizalmukat”. Az ÁGOTA Alapítvány alapítója egyúttal kijelentette: ahhoz, hogy a gyermekvédelemben dolgozó kollégáknak milyen pártszimpátiája van, neki szakemberként semmi köze, ez ugyanis mindenkinek a magánügye. Elmondása szerint a nyilatkozatot jegyzők inkább arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy ami napjainkra a közbeszéd szintjére emelkedett a gyermekvédelmet illetően, az már konkrétan árt, az ebben a rendszerben élő gyermekeknek, illetve a benne dolgozó szakembereknek.

Az ÁGOTA Alapítvány alapítója úgy véli: az elmúlt hetekben látott atrocitások sora nem kiváltója, hanem inkább tünete a gyermekvédelem körül kialakult helyzetnek. Mint mondta, közel egy éve már a realitástól messze elrugaszkodott, negatív és túlzó általánosításokkal bélyegzik meg a szakellátásban érintetteket,

ami szerinte lesújtó következményeket von maga után, amiben, még ha mást is hisznek sokan, valójában a gyermekek és a velük foglalkozók veszítenek a legtöbbet – a méltóságukat.

A szakember szerint, a mások lejáratásáért, hiteltelenítéséért folytatott pártpolitikai csatározások nemtelen eszközévé vált a családjukból kiemelt gyermekek ügye. Megjegyezte, hogy olyan negatív és túlzó általánosítások váltak közkeletűvé, melyekkel már az átlagember is csak a rosszra asszociált.

Kothencz János elmondása szerint kialakult egy káros közhangulat, és ez krízisbe sodorta a gyermekvédelmi szakellátást.

Kothencz János úgy látja, hogy az elmúlt egy év a területen „önmagáért beszél”. Véleménye szerint azt is fontos lenne tudnia mindenkinek, hogy a gyermekvédelmi szakellátás egy eleve megöröklött nehézségállománnyal küzd Magyarországon. 

Meggyőződésem, hogy az 1997. évi Gyermekvédelmi törvény létrejötte olyan történelmi korszakváltást jelentett a gyermekvédelemben, amely az azóta eltelt időszakban pontosan az ezt megelőző időszak kihívásaira is választ kellett volna, hogy adjon. Ezt a célt sajnos napjainkra sem értük el, a rendszerváltást megelőző államszocializmus kollektív neveléseszményének lenyomatait napjainkra sem tudtuk teljesen felszámolni

- fogalmazott továbbá úgy látja: „Az átlagember ma sem tekint másként a szakellátásban élő gyermekekre, mint intézeti gyermekekre, árva gyermekekre, akikkel »sok baj van« ”.

Megemlítette, hogy mostanra lecserélődött a korábbi tömeges kollégiumi struktúra, ami manapság azt jelenti, hogy a gyermek- és lakásotthonokban élő gyermekek legtöbbje konkrétan családi házban lakik tíz-tizenketted magával, „és 5-6 olyan áldozatkész felnőtt foglalkozik velük, akik napi szinten harcolnak az ott élő gyermekek reményéért és jövőjéért”.

Kothencz János ennél a pontnál arról is beszélt, hogy az elmúlt 27 évben szinte valamennyi kormányzati ciklusban újabb és újabb felismerések és fejlesztések valósultak meg, hozzátéve, hogy bár napjainkra sem érték el ezek a folyamatok azt az ideális állapotot, és rengeteg tennivaló akadna még, de ha szakemberként azt az időtávlatot veszi alapul, amelyre a korábbiakban is utalt, biztosan állíthatja:

Az elmúlt másfél évtizedben egészen figyelemre méltó változások és jobbító erőfeszítések valósultak meg.

 

Inkább az állam, mint az egyház?

Természetesen a gondoskodáspolitika nem lehet kizárólag állami monopólium. Ahogyan az elmúlt évszázadokban a korai keresztény közösségek létrejöttétől a XX. század közepéig a történelmi egyházak is kivették részüket a szociális gondoskodásból, úgy nem meglepő, hogy napjainkban is hazatalál mindez a különböző egyházak szociokaritatív tevékenységében

– vélekedett Kothencz János.

A civilek szerepét illetően megemlítette, hogy ők már az iparosodás időszakában is az egyik leghitelesebb harcosai voltak a gyermekvédelemnek.

Kothencz János szerint napjainkban komoly kihívás a nevelőszülői szerep betöltése. Ugyanakkor nagy eredménynek nevezte a nevelőszülők biztosítotti jogviszonyba való bevonását. Mégpedig azért, mert korábban elképzelhetetlen volt, hogy egy nevelőszülő foglalkozási jellegű jogviszonyban élhesse meg hivatását. A nevelőszülői hiánnyal kapcsolatban elmondta tulajdonképpen pénzkérdés is. A szakember szerint ugyanis ha a nevelőszülők legalább a szakmunkás-minimálbér szintjét elérnék,

akkor egészen biztosan sokkal szélesebb társadalmi körben lehetne erre a szolgálatra hívni az érdeklődőket.

Elmondta továbbá, hogy a meglévő ingatlanok jelentős része a kor kívánalmainak megfelelően korszerűnek és élhetőnek tekinthető.

Természetesen van számos olyan ingatlan is, ami idejétmúlt, korszerűtlen, és még ha szakhatósági engedéllyel is működik, nem biztosítja a legoptimálisabb életkörülményeket. Valóban igaz az a kijelentés, hogy akár a kormánynak, de a nem állami fenntartóknak is jócskán van mit tenniük ezen a téren. Ezt a kérdést nem szabad tabuként kezelni” – tette hozzá a szakember, aki úgy véli, nincs az az erőforrás, ami mindenkor elég volna.

A szakember szerint fontos leszögezni, hogy egyrészt egy átlagos családi otthon körülményeit nem lehet összehasonlítani egy időszakonként változó személyi összetételű, 12 férőhelyes lakásotthon körülményeivel, továbbá nem lehet a gyermekvédelmet a gyermekbántalmazással asszociálni, és a pártpolitikának távol kellene maradnia az ezzel kapcsolatos közbeszédtől. 

A gyermekbántalmazásokkal kapcsolatban elmondta, úgy látja, valójában nincs több bántalmazás, mint korábban. Viszont napjainkban már kötelező jelzéshez kötni mindezt, nagyon helyesen. Még azt is, ha két kamasz összezörren a lakásotthonban.

Hozzátette, a gyermekbántalmazásoknak és az ilyen jellegű gyanús eseteknek a kivizsgálása jó néhány éve szigorú előírás, egy úgynevezett gyermekbántalmazási protokoll mentén zajlik. Ennek alkalmazása, betartása nagyon fontos, és valóban a gyermekek védelmét, az ő érdekeiket szolgálja. Ugyanakkor pontosan emiatt tűnhet úgy, hogy több a gyermekbántalmazási eset, holott csak arról van szó, hogy a protokollnak köszönhetően minden esetet jelezni kell, ki kell vizsgálni meghatározott szempontok mentén, és ennek eredményéről – illetve már a gyanúról is, hogy esetleg bántalmazás történt – értesíteni kell minden illetékes személyt, például a gyermekvédelmi gyámot, a gyermekjogi képviselőt és magát a szakminisztériumot is.

A teljes interjú Kothencz Jánossal itt olvasható.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.