Emelkedik a pedagógusok átlagbére a kormány döntése alapján 2024. január elsejével, 32,2 százalékkal. Mint ahogyan már megírtuk, a pedagógusbér-emeléssel a pályakezdő gyakornokok fizetése a pedagógusok új életpályájáról szóló törvényben a 2023. évre rögzített 400 000 forintos illetményhez képest 528 800 forintra emelkedik, és ennél kevesebbet más pedagógusok sem kereshetnek.
A pedagógusminősítést és az intézményi tanfelügyelet eljárásait is újraszabályozzák. Erre azért van szükség, mert az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében
a pedagógus tanfelügyelet és az intézményvezetői tanfelügyelet megszűnik, az új szabályok értelmében pedig a pedagógus minősítés is önkéntessé válik, az előmenetelhez szükséges gyakorlati idő pedig jelentősen csökken.
Az új szabályozás szerint a pedagógus havi illetménye nem lehet kevesebb pedagógus I besorolás esetén 538 000 forintnál, pedagógus II kategóriában 555 000 forintnál, mesterpedagógusnál 630 000 forintnál, kutatótanár esetében pedig 750 ezer forintnál.
A belügyi tárca javaslata a mesterfokozat meglétét további kétszázalékos, a matematika, digitális kultúra, természettudomány-környezettan, fizika, kémia, biológia, földrajz szakos szakképzettséget pedig az e tantárgyakat tanító pedagógusok vonatkozásában további négyszázalékos illetményemeléssel ismerné el – közölte a Belügyminisztérium.
Orbán Viktor miniszterelnök a pedagógusok béremeléséről a napokban azt közölte:
egy hároméves bérfejlesztési programban 2024. január 1-jétől – vagyis a februári fizetésekben látható módon – 32,2 százalékos béremelést akar a kormány végrehajtani.
Ennél ugyan kisebb mértékű, de jelentősebb emelés lesz 2025. és 2026. január 1-jétől – tette hozzá.
A béremelési program végén a pedagógusok átlagfizetése nyolcszázezer forint lesz
– mondta a miniszterelnök. Azt is megjegyezte: az említett bérek átlagok, a teljesítmény és a földrajzi elhelyezkedés alapján lesznek majd különbségek.
Tuzson Bence igazságügyi miniszter szintén a béremelésekkel kapcsolatban tett közzé bejegyzést hivatalos közösségi oldalán.
A Fidesz közleményében azt írja, már egy éve emelkedhetett volna a tanárok bére, ha a baloldal európai parlamenti képviselői nem akadályozták volna, hogy Magyarország megkapja a nekünk járó forrásokat.
Dobrev Klárától Cseh Katalinig mindannyian támadták Brüsszelben a saját hazájukat, és aktívan akadályozták a tanárok bérének emelését.
„2024-ben lehetősége lesz a magyaroknak arra, hogy véleményt mondjanak és leválthassák a baloldal képviselőit az európai parlamenti választáson” – közölték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.