Gazdaság

Bevált a módszer, inkább délelőttönként vásárolnak az idősek

Bevált a módszer, inkább délelőttönként vásárolnak az idősek

2020. szeptember 30., szerda
Bevált a módszer, inkább délelőttönként vásárolnak az idősek

– Kihasználják az idősek a délelőtti időszakot a vásárlásra, amikor a boltokban kevesebben fordulnak meg, és így kisebb az esélye, hogy elkaphatják a terjedő koronavírust. Egyre több élelmiszerüzletben tapasztalják, hogy

a veszélyeztetett korosztályhoz tartozók megfigyelik a vírusfertőzés szempontjából biztonságosabb körülményeket, és ahhoz alkalmazkodnak.

Ugyan a kormánynak nem áll szándékában a 9–12 órás idősáv ismételt bevezetése, ám attól még tény, hogy hatékony, ha nem a kockázatos időpontban vásárolnak azok, akiknek az járványügyi szempontból veszélyesebb – jelezte a Magyar Nemzetnek a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke.

Bubenkó Csaba emlékeztetett: a lakosság egy része nehezen alkalmazkodott a megszokott rutintól eltérő korlátozásokhoz, ezt a kereskedelemben is figyelembe veszi a kormány, és az ősszel biztosítja, hogy ne torpanjon meg újra az élet.

– Mivel a vásárló most nem érzi korlátozva magát, nincs ellenállás, sőt sokan már maguktól redukálják a fogyasztási szokásaikat.

Az idősek is keresik a módjait, hogy egyénileg védekezzenek. Úgy tűnik, már ők is rugalmasabban kezelik, hogy változtak a hétköznapok,

és például a nagyvárosokban élénk maradt az internetes vásárlás ebben a körben.

Emellett jobban visszafogják a délutáni, hét végi áruház-látogatásokat, a nyilvános programokat. Vannak, akik teljesen átálltak a piacos beszerzésre, mert biztonságosabbnak érzik, mint a zárt üzleteket – sorolta a szakszervezeti vezető, aki szerint ez azért biztató, mert ha minél többen követik a felelősebb eljárásokat, hamarabb túljutunk a járványon úgy, hogy nem kellenek nyomasztó korlátozások.

Intő példának tartja, hogy május óta volt előírás a maszk viselése vásárláskor, amit szeptemberben már hangsúlyosan kértek a szakemberek. A vírustagadó tiltakozások közepette viszont a COVID átvette az irányítást, aminek bírsággal, ellenőrzéssel rendszerbe állított, szigorú kötelezettség lett a vége. – Jobban járunk, ha minél többen önkontrollt gyakorolunk – fogalmazott Bubenkó Csaba.

– Az élelmiszerboltokban és a drogériákban fordulnak meg a legtöbben, hétköznaponként a délelőtti időszak a legkevésbé zsúfolt. Attól is függ, hogy nagyvárosi vagy falusi üzletről van szó, annak mekkora a fogadó területe, de az átlagos méretű boltok 20-21 órakor zárnak be, míg a nagyobbakban 22 óráig lehet vásárolni, a nonstop boltok, trafikok száma mára elenyésző – ezt már az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára ismertette.
Vámos György elmondta: a gyakorlatban korán reggel, a 8 órás iskola- és munkakezdés előtt erős a forgalom, amikor sokan betérnek friss pék­áruért, egy-egy napi termékért.

Az idősebbek a legkisebb kockázattal 9-10 óra körül tudnak az üzletekbe menni, mivel mindig a délelőtti órákban vásárolnak a legkevesebben.

– Az iskolaidő után, kora délutántól már újra egyre többen érkeznek a napi fogyasztási cikkekért, és vacsoraidőig inkább már zsúfoltság jellemző. A hétvége más: a pénteki nap második fele a legforgalmasabb, emellett szombat délelőtt is sokan mennek az áruházakba, piacokra – vázolta.

Kitért rá, hogy visszaerősödött a pia­cok látogatottsága is, ám ott inkább reggelente, délelőttönként van tömeg, ezért egy másik kérdést is fontos tisztázni, ami a jelek szerint nem egyértelmű mindenkinek.

– Ha egy termelői vagy hagyományos piac valamilyen épületben, épületrészben, például csarnokban helyezkedik el, akkor ott

az üzletekhez hasonlóan szintén kötelező a maszkhasználat.

A nyitott részen, kültéren árusító őstermelők, kereskedők között elvileg nem előírás, de nagyon sokan mégis viselnek maszkot – mondta Vámos György.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.