A tranzakciós illeték és a csökkenő betéti kamatok miatt 340 ezer lakossági bankszámla tűnt el két év alatt - írja a Világgazdaság.
Több mint 340 ezer lakossági bankszámla tűnt el azóta, hogy két évvel ezelőtt bevezették a tranzakciós illetéket – idézi a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég közzétett adatait a
. A természetes személyek bankszámláinak száma szeptember végén már alig haladta meg a 9,4 milliót, ami csaknem négyéves mélypontnak felel meg. A tömeges lakossági számlamegszüntetések egyik oka a 2013-ban bevezetett közteher lehet, ami jelentősen megdrágította a bankolást. Az első évben ezen a címen csaknem 260 milliárd forintot szedett be az állam, tavaly ennél is több, 269,4 milliárd forint volt az előirányzat, amiből november végéig 254 milliárd forint folyt be. Az idén pedig az állam 262,2 milliárd forintot tervez ezen a címen beszedni, ami bankszámlánként átlagosan 25 ezer forint körüli kiadást jelent. A bankszámlákon belül a betéti számlák közül is több százezer megszűnt az utóbbi két évben. Az ügyfélbetétesek számáról csak 2013 közepétől publikál részletes adatokat a jegybank, akkor még 10,07 millió betétszámlát tartottak nyilván a hitelintézetek, közülük csaknem 8,5 millió volt a lakossági ügyfélé. A tavalyi harmadik negyedév végére a 9,75 millióra csökkent a betétek száma, a lakossági klienseké pedig már alig haladta meg a 8,33 milliót. Szerepet játszhatott a betétszámlák csökkenő számában az is, hogy a lekötött betétek kamata is sokat csökkent az utóbbi két évben. A forintbetéteknél az átlagos ráta 2013 elején még 5,5 százalék körül volt, jelenleg viszont már alig éri el az 1,5 százalékot. November végén a háztartások lekötéseinek volumene így kilenc éves mélypontra, 4 ezer milliárd forint alá esett. Az áthárított illeték mellett általában nem éri már meg a magasabb kamatokra vadászva egyik bankból a másikba hordozni a megtakarítást, a lekötések pedig egyébként is egyre kevésbé vonzóak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.