Az előzetes adatok szerint november végén 23 915 milliárd forint volt a központi költségvetés adóssága, ami a szeptember óta alkalmazott ESA2010 módszertan szerint a bruttó hazai termék (GDP) 76,1, a korábbi (ESA95) számítás szerint 78,0 százaléka - derül ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapján olvasható legfrissebb adatokból.
Az adat jelentős csökkenést jelez a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi jelentéséhez képest, amely szerint szeptember végén 25 112 milliárd forinton, GDP-arányosan 83,0 százalékon állt az államadósság, illetve alacsonyabb az adósságszabály szerint csökkentendő tavaly év végi 79,4 százaléknál.
Borbély László András
, az Államadósság Kezelő Zrt. (ÁKK) általános vezérigazgató-helyettese november közepe táján már bejelentette, hogy a hónap végére a múlt év végi szint alá csökken az adósság. Akkor mondta el azt is, hogy az adósságkezelő által hetente közölt GDP-arányos adósságadat nem teljes körű, nem tartalmazza az államadósság minden egyes elemét, mintegy 1,5 százalékponttal alacsonyabb szintet mutat a ténylegesnél. Az ÁKK számai szerint a szeptember végi 80,7 százalékról - amikor az MNB 83,0 százalékot jelzett - 2,7 százalékponttal csökkent a GDP-arányos államadósság. Ebből ítélve, az adósság még nem csökkent a tavaly év végi szint alá, csak akkor, ha a GDP számítás módszertanában bekövetkezett változást is figyelembe vesszük, mert az MNB még az ESA95 módszerrel számolta a hazai összterméket. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Eurostatnak elküldött idei, második EDP (túlzott hiány eljárás/Excessive Deficit Procedure) jelentésében október első napján jelentősen, 1067 milliárd forinttal, az ESA2010 szerint 31 603 milliárd forintra emelte az idei bruttó hazai termék (GDP) várható nominális értékét a korábbi jelentéshez képest. Az ezer milliárddal magasabb GDP adat önmagában 3 százalékponttal csökkenti az adósságot. Az így átszámolt GDP-vel a tavalyi adósság mértéke is a GDP 77,4 százalékára csökkent, az idei prognózis pedig 76,9 százalékos szintet vetít előre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.