Gazdaság

A belvíz látványosabb, az aszály károsabb

A belvíz látványosabb, az aszály károsabb

2013. április 18., csütörtök
A belvíz látványosabb, az aszály károsabb

Bár most éppen áradással és belvízzel küzd az ország, az aszály és a vízhiány is komoly problémát szokott okozni a mezőgazdaságnak – szerb és magyar szakemberek egy fenntartható vízgazdálkodás lehetőségeit kutatják.

Egy magyar-szerb projekt keretében a Szegedi Tudományegyetem és partnerei, az Újvidéki Egyetem Természettudományi és Matematikai, valamint Műszaki Kara, illetve az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Atikövizig) az aszály és vízhiány mértékének és következményeinek vizsgálatát tűzte ki célul. Fenntartható, illetve alkalmazkodó vízgazdálkodás lehetőségeinek kidolgozása, mely elősegítheti a vízellátás javítását, a gazdasági hatások mérséklését és a természeti értékek megőrzését – ezért dolgoznak a szakemberek. A csütörtöki sajtótájékoztatón megtudtuk, a magyar Dél-Alföld és a Vajdaság hasonlóan küzd a szárazsággal.

Uglješa Stankov

projektmenedzser az Újvidéki Egyetem Természettudományi és Matematikai Karának képviseletében elmondta, az aszály azért is probléma, mert a mezőgazdaság az egyetlen olyan ág Szerbiában, amely pozitív mérleggel rendelkezik a külkereskedelemben, az ország GDP-jének 10 százalékát adja. A projekt keretében sok más mellett hidroklimatikus monitoring rendszert építenek ki. A programban kiemelt figyelmet kap a projekt társadalmi vonatkozása, a lakosság bevonása, tájékoztatása. Szakmai konferenciákat, sajtótájékoztatót szerveznek, magyar-szerb promóciós filmeket és háromnyelvű tájékoztató füzet készítenek, valamint weboldalt üzemeltetnek (wahastrat.vizugy.hu).

Rakonczai János

, a Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék docense elmondta, egyre szélsőségesebb lesz a csapadék eloszlása. Aki a vízkészletekben gondolkodik, azt mondja, inkább legyen nagy belvíz, mint szárazság. „A 2010-es belvizes időszak után volt egy konferencia 2011-ben, akkor is elmondtam, egyes gazdáknak a belvíz biztosan komoly problémát okoz, de lehet, hogy ennek meglesz a haszna is, hiszen a vízkészletek tárolódnak. Magam sem gondoltam, hogy az az év igazol: rendkívül száraz volt, mégsem keletkezett jelentős aszálykár. Miért? Mert a talajban raktározódott egy jelentős vízkészlet” – érvelt a docens. Hozzátette: 2012 is aszályos volt, de nem volt előtte hasonlóan nedves időszak, így sokkal keményebb szárazsággal kellett szembenézniük a gazdáknak. A szakember úgy véli, a belvíz látványosabb, de társadalmi szinten az aszály okoz nagyobb károkat. Érdemes lenne megpróbálni az alacsonyabban fekvő területeken összegyűlt vizet a magasabb részeken szétlocsolni, hogy helyben maradjon a készlet – fogalmazott Rakonczai János.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.