Kereszténydemokrata városvezetők szerint sok önkormányzatnak jelentős segítséget jelent az adósságállomány átvállalása, amelyről várhatóan szerdán dönt majd a kabinet.
Michl József
, országgyűlési képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a miniszterelnök bejelentése nyomán számos önkormányzatnak lehetősége nyílik az adósságcsapdából való kiszabadulásra. Tata polgármestere elmondta: 2008-ban 3,8 milliárd forint értékben kellett kötvényt kibocsátaniuk, e nélkül ugyanis semmilyen uniós pályázati forráshoz nem tudtak volna hozzájutni. Ez mára a városnak 5,5 milliárd forintos terhet jelent - jegyezte meg. Kifejtette: a fenti forrásból csak fejlesztésekre költöttek, új óvodát építettek, tizenegy önkormányzat intézményeinek teljes energiaracionalizálását hajtották végre, rendbe tették a távhőellátást, utat építettek az ipari parkba. Michl József közlése szerint a kormányfő bejelentése alapján 2,5 milliárd forintra számítanak, ami - bár tudnák vállalni a hitelek visszafizetését -, de jelentős segítséget jelent majd számukra.
Földi László
, Cegléd kereszténydemokrata polgármestere kiemelte: 2006-ban a városnak volt egy 2,5 milliárdos lízingállománya, közel 1,3 milliárdos hitele, illetve egy 900 milliós számlája. 2007-ben 3 milliárd értékben bocsátottak ki kötvényt, ami akkor jó megoldásnak tűnt. A válság beköszöntével mára ugyanakkor a tartozás állomány több mint 6 milliárd forint. A kereszténydemokrata országgyűlési képviselő azt mondta, nagyon jókor jött a városnak ez a kormányfői bejelentés. Arra számítanak, hogy a sávos besorolás keretében az 50-60 százalékos kategóriába kerülnek. Összesen 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át az állam 1956 önkormányzattól - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök október 27-én a Fidesz által szervezett, az Önkormányzatok az adósság csapdájában című budapesti rendezvényen, amelyen ismertette az állami adósságátvállalás részleteit. Közölte: az ötezernél kevesebb lakosú települések adósságát teljes mértékben, "szőröstül-bőröstül" átvállalja az állam. A Miniszterelnöki Sajtóiroda és a Kormányszóvivői Iroda MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint az országos adósságállomány körülbelül nyolc százaléka oszlik meg mintegy 1700 ilyen település között. "Ennek konszolidációja a települések napi működési nehézségeit oldaná fel. Mindezek miatt az adósság teljes mértékű, közvetlen, célhoz kötött támogatással történő átvállalása látszik megvalósíthatónak" - írták.
Orbán Viktor
emellett azt is bejelentette a tanácskozáson, hogy az ötezer lakosúnál nagyobb települések adósságállományának egy részét is átveszi az állam, mégpedig úgy, hogy ezek esetében egyenként - az egy főre jutó helyi adóbevételek alapján - számolják ki az adósságátvállalást. A gazdagabbaknak kisebb mértékben segítenek - jegyezte meg a kormányfő, jelezve, hogy az ötezernél nagyobb lélekszámú települések adósságállományát átlagosan 40 százalékos mértékben vállalja át a központi kormányzat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.