Gazdaság

Gazdasági növekedés nélkül nem lehet kilábalni a válságból

Gazdasági növekedés nélkül nem lehet kilábalni a válságból

2012. március 5., hétfő
Gazdasági növekedés nélkül nem lehet kilábalni a válságból

Ódor Bálint, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára szerint az uniós tagállamok egyetértenek abban, hogy nem elegendő, ha szigorítják a költségvetési fegyelmet, mert a válságból gazdasági növekedés nélkül nem lehet kilábalni, így ahhoz új forrásokat kell találni.

A helyettes államtitkár a Magyar Külügyi Intézetben hétfőn beszámolt az uniós állam- és kormányfők múlt heti kétnapos csúcstalálkozójáról. Mint mondta, az ülésen hosszú idő óta először nem csak a problémák azonnali megoldásával foglalkoztak, hanem már a távolabbi jövővel is. Optimistább volt a hangulat Brüsszelben, de a válság továbbra is súlyos problémát jelent - mutatott rá.

Ódor Bálint

felidézte: az uniós tagállamok aláírták a pénzügyi fegyelmet és stabilitást szolgáló szerződést, amelynek célja a költségvetési fegyelem erősítése és a tagállamok gazdaságpolitikáinak hatékonyabb összehangolása. Hangsúlyozta: az elmúlt hónapokban több tagállam is felismerte, hogy nem lenne jó, ha erősödne, intézményesülne az EU többsebességes jellege. Az euróövezetben a déli periféria leszakadása sem csökkent, hanem inkább nőtt az utóbbi időben - közölte. Kitért arra is, hogy az Európai Tanács megadta a tagjelölti státust Szerbiának, ez jelentős eredmény, és jelzi, hogy az EU bővítése folytatódik. A tanács korábbi ülésén, decemberben még nem volt meg a szükséges egyetértés a tagállamok között ebben a kérdésben, de Magyarország már akkor is hangsúlyozta, hogy Szerbia teljesítette a jelöltség elnyeréséhez elengedhetetlen feltételeket - emlékeztetett. A helyettes államtitkár üdvözölte, hogy külön nyilatkozatot is elfogadtak a kisebbségek védelméről, és így "politikailag fókuszba kerültek a kisebbségek" Szerbiában, ami Magyarországnak is lényeges. Megjegyezte: az ülésen Koszovó is "perspektívát kapott", hiszen az EU célja, hogy stabilitási és társulási egyezményt kössön az országgal. Ez azonban összefügg Koszovó elismerésével, amelyet még nem minden uniós tagállam tett meg - fűzte hozzá. Ódor Bálint arról is beszélt, hogy a csúcstalálkozón ismét nem jutottak egyetértésre a tagállamok Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról. (Az ülésen felkérték az uniós tagállamok belügyminiszteri tanácsát, hogy szeptemberben döntsön ebben a kérdésben.) A helyettes államtitkár kiemelte: ebben az ügyben "nem tudunk optimisták lenni". A kohéziós források felfüggesztésére tett európai bizottsági javaslattal összefüggésben a helyettes államtitkár azt mondta, "komoly döntéseket igénylő egyenlegjavulás történik Magyarországon", a kormány szerint teljesíthető a három százalékos költségvetési hiánycél. Magyarország arra számít, hogy ha döntenének is a kohéziós támogatás csökkentéséről, az év végére ez már nem lesz érvényben, visszavonják - közölte. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra is, hogy "nem teljesen világos", ha egy tagállam esetében életbe lép ez a szankció, később hogyan lehet azt visszavonni. Azzal kapcsolatban, hogy az EU három kérdésben kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, azt mondta, válaszában a kormány több pontban osztotta az EU álláspontját, de maradtak nyitott kérdések. Az európai uniós tagországok állam- és kormányfői pénteken Brüsszelben a pénzügyi fegyelmet és stabilitást szolgáló szerződést írtak alá. Nagy-Britannia és Csehország kivételével minden tagállam aláírta, bár - mint Orbán Viktor miniszterelnök kiemelte - az euróövezeten kívüli államokra, így Magyarországra csak azután vonatkozik majd, hogy csatlakozott az eurózónához.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.