Gazdaság

Csúcstechnológiai kutatás-fejlesztés valósult meg a régióban

Csúcstechnológiai kutatás-fejlesztés valósult meg a régióban

2011. december 1., csütörtök
Csúcstechnológiai kutatás-fejlesztés valósult meg a régióban

Végéhez érkezett az SZTE és az MTA SZBK által alapított DEAK Zrt. 2008 óta tartó uniós projektje, melynek keretében öt nagy területen végeztek kutatás-fejlesztési tevékenységet közel kétmilliárd forint összértékben.

A József Attila Tanulmányi és Információs Központ adott otthont csütörtökön a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont által alapított DEAK Kooperációs Kutatási Nonprofit Zrt. 2008-ban indult „Multidiszciplináris, piacorientált csúcstechnológiai kutatás-fejlesztés a DEAK KKK folytatásában” című uniós (GOP-)projektje záró konferenciájának.

109 kutatás kétmilliárdból

A beszámolókból kiderült: az elmúlt 3 és fél évben öt kutatási területen (orvosi, ipari és agrár biotechnológia, informatika és innovatív társadalomtudomány) 20 témában, összesen 109 kutatási projektben közel 170 szegedi kutató és 240 hallgató, PhD- és posztdoktor közreműködésével 64 vállalati partner számára végeztek termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztést vagy nyújtottak különböző K+F+I szolgáltatásokat csaknem 2 milliárd forint értékben.

Susányi Tamás

ügyvezető igazgató elmondta: az 50 százalékos támogatási intenzitású projekthez mintegy 1 milliárd forintnyi támogatást nyújtott az Európai Unió. A kutatók és a gazdasági társaságok példaértékű együttműködése során olyan nagyvállalatok szerepeltek a partnerek között, mint a Budapest Airport, az EDF DÉMÁSZ, a General Electric, a Heineken, a Magyar Telekom, az MKB Bank, a Nokia, a PICK Szeged, a Richter Gedeon vagy a TEVA. A lezajlott projektet méltatta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkára is.

Dux László

szerint az ilyen és hasonló kooperációk a jelenlegi uniós pénzügyi ciklus legsikeresebb forráskihelyezései közé tartoztak, s komoly üzenettel bírnak a következő, 2014-2020 közötti időszak tervezésére nézvést. Biztatónak nevezte, hogy az unió – gazdasági nehézségei ellenére – 55-ről 80 milliárd euróra tervezi emelni a kutatás-fejlesztési alapjából elérhető pénzösszeget. A professzor hangsúlyozta: a hazai szereplőknek máris ideje felkészülni, hogyan és milyen módon részesülhetnek ezekből a forrásokból. A kormány igyekszik ehhez minden támogatást megadni a felsőoktatási intézményeknek, kutatóhelyeknek és a hozzájuk közel álló vállalkozásoknak. Hozzátette: mindez infrastruktúrafejlesztésben és a jogszabályi háttér átalakításában (például a műszaki, természettudományos és informatikai képzések keretszámának emelésében) testesül majd meg.

A szénhidrátszegény pékárutól a bőrfiatalító kenőcsig

A csütörtöki rendezvényen bemutatták a program keretében elért eredményeket és azok jelentőségét, valamint az ipari partnereket megszólítva kitekintést adtak a fenntartható jövőről, javaslatokat fogalmazva meg így a tudományos és az ipari élet még szorosabb összekapcsolására. Az egyes kutatási területeken elvégzett munkáról a divízióvezetők (orvosi biotechnológia:

Kemény Lajos

, ipari biotechnológia:

Kovács Kornél

, agrár biotechnológia:

Fehér Attila

, informatika:

Gyimóthy Tibor

, innovatív társadalomtudomány:

Z. Karvalics László

) szóltak. Előadásaik alátámasztották a 2008 óta végzett tevékenység sokszínűségét: egyebek mellett bőrfiatalító kenőcsöt, nano-antibiotikumokat és nano-tisztítószereket, csökkentett szénhidráttartalmú pékáru- és tésztaféleségeket fejlesztettek, illetve állítottak elő a szakemberek, de a kutatás-fejlesztési palettán a telemedicinás szoftveralkalmazások, a keresőoptimalizálás és a biogáztermelés is helyet kapott. Elhangzott: a DEAK Zrt. a jövőben is folytatja az együttműködést a fejlesztésekben érdekelt piaci szereplőkkel, híd szerepet betöltve a kutatói és a gazdasági szféra között. Partnereinek hatékony kapcsolatokat kínál az SZTE és az SZBK kutatóival, egyúttal biztosítja az egyetemen és a kutatóközpontban keletkező csúcstechnológiai K+F eredmények felhasználásának lehetőségét, valamint a vállalatok K+F igényeinek magas szintű kielégítését, pályázati források bevonásával és a teljes innovációs folyamat menedzselését az alapkutatástól a szellemi tulajdon hasznosításáig.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.