Gazdaság

Magyar-szerb határ menti jégelhárító rakétarendszer épül ki

Magyar-szerb határ menti jégelhárító rakétarendszer épül ki

2011. november 10., csütörtök
Magyar-szerb határ menti jégelhárító rakétarendszer épül ki

Szerb szakemberek és technológia segítségével 3-4 év múlva megelőzhetővé válhat a jégesők által okozott károk háromnegyed része Magyarország déli határvidékén – jelentette be az együttműködésről tartott csütörtöki sajtótájékoztatón a Bács-Kiskun megyei közgyűlés elnöke.

Bányai Gábor

közölte: a projekt előkészítésére közel 100 ezer euró uniós támogatást nyert a Szerb Köztársasági Hidrometerológiai Intézet, a Vajdasági Magyar Gazdák Szövetsége, valamint a Bács-Kiskun megyei önkormányzat. A másfél éves tervezési szakaszt követően előre láthatólag 2014-2015-re fejeződik be rakétarendszer legfontosabb egységeinek kiépítése Magyarországon. A technológia lényege, hogy a rakéta segítségével a jégképződésre hajlamos felhőrétegekbe ezüst-jodidot juttatnak. A projekt lehetővé teszi, hogy a vajdasági Bajsán működő radarállomásról irányítva szerb és magyar szakemberek közösen védjék meg a két ország határvidékét az évről-évre milliárdos károkat okozó jégverésektől.

Bacskulin István

, a Vajdasági Magyar Gazdák Szövetségének elnöke hangsúlyozta: Szerbia több mint 40 éve fejleszti állami támogatásból működő, ma már az egész ország légterét lefedő jégkárelhárító rakétarendszerét, amelynek hatékonysága meghaladja a 70 százalékot. Jégesők déli szomszédunknál is előfordulnak, ám tojás méretű szemek helyett legfeljebb borsónyi, kásás jég hullik a védekezésnek köszönhetően, elenyésző veszteségeket okozva. Ez ott évente hektáronként alig 2 euróba kerül – hangsúlyozta. Szólt arról is: a bajsai radarállomás hatósugara mintegy 150 kilométeres, így a létesítmény egy körülbelül 120 kilométeres - a Cegléd-Kecskemét-Makó vonalig terjedő – sávban Magyarországra is „belát”. Ez hozzávetőleg 1,5 millió hektár területet jelent Bács-Kiskun és Csongrád megyében, amelynek védelme mellett a rendszer a határ közelsége miatt jelenleg ugyancsak lefedetlen Észak-Vajdaság jégkár elleni oltalmát is biztosítja majd. A technológiáról elmondta: a rakéták – amelyekből Magyarországon is több száz darabot fognak telepíteni – hatótávolsága a célpont magasságától függően 6-9 kilométer. Az ezüst-jodid, amelyet a felhők GPS koordinátákkal meghatározott részére juttatnak ki a rakétákkal, az egészségre ártalmatlan, nem allergén és nem is mérgező anyag - tette hozzá.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.