Gazdaság

A 21. század foglalkoztatása?

A 21. század foglalkoztatása?

2011. április 7., csütörtök
A 21. század foglalkoztatása?

Szombathelyen bemutatkozott az ISEDE-NET-projekt

8 európai ország 11 szervezete állt össze, hogy úttörő szerepet vállaljon az úgynevezett szociális gazdaság népszerűsítésére. A sajtótájékoztatón megjelent Puskás Tivadar országgyűlési képviselő, Szombathely polgármestere is, aki politikai támogatásáról biztosította a kezdeményezést. Olaszországban és Spanyolországban már vállalatbirodalmak épültek erre a gazdasági formára.

A 2009 márciusában indult és 2012 januárjában záródó, közel 2,5 millió eurós költségvetésű ISEDE-NET projekt célja, hogy a dél-kelet európai régióban elősegítse a szociális gazdaság fejlődését, mellyel hozzájáruljon egy versenyképes munkaerőpiac kialakításához is. A szociális gazdaság egyik legfontosabb jellemzője, hogy a társadalmi szolidaritást nem segélyezéssel, hanem a reálgazdaságban, a valódi munkaerőpiacon oldja meg. A nagyszabású gazdasági projekthez 8 európai ország 11 szervezet csatlakozott, Magyarországot a szombathelyi Savaria Rehab-Team Nonprofit Kft. képviseli. A projekt bemutatkozó sajtótájékoztatójára április 7-én, Szombathelyen került sor. A rendezvényen megjelent

Puskás Tivadar

, Szombathely polgármestere is. A politikus beszédében üdvözölte és támogatásáról biztosította a kezdeményezést. Hangsúlyozta: egy országos, sőt nemzetközi jelentőségű projektről van szó, amely remélhetően követőkre talál a régióban, hiszen a modell összhangban van a kormányzati elképzelésekkel.

Bujtás Edit

, a Savaria Rehab-Team Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója többek között azt hangsúlyozta, hogy amíg a közcélú foglakoztatás csak időszakos megélhetést biztosít, a szociális gazdaság hosszú távú lehetőséget jelent a hátrányos helyzetű munkavállalók számára.

Horváth Olga

szakértő, a projekt magyarországi elindítója kritikával illette az elmúlt időszak magyar gyakorlatát, mondván, azzal, hogy a projektek támogatása során a fenntarthatóságára kevés figyelem irányult, s a szervezetek projektről projektre élnek, a legjobb ötletek is elhalnak a projektek befejezése után. Így sok pénzből sikerült munkanélküliséget teremtenünk. Ugyanakkor a fejlett európai országokban – a gazdasági és foglalkoztatási problémák egyik megoldásaként - már a kilencvenes években elindult a szociális gazdaság kiépítése, és mára néhány ország már eljutott oda, hogy ebben a szektorban a kereső népesség körülbelül 10 százalékának tudnak munkát biztosítani. Magyarországon ez az arány 2 százalék körül van.

Szendi Zsuzsa

projektvezető egy működő olasz példán mutatta be a szociális gazdaság mindennap gyakorlatát: Brescia város önkormányzata egy 11 ezer főt foglalkoztató szociális gazdaságon alapuló céghálózatot hozott létre. A hálózat nemcsak a foglalkoztatási gondokat enyhíti, de sikeresen helytáll a piaci körülmények között is. A város a hálózattól rendeli meg a közszolgáltatásokat, így rászorulóknak munkát ad és nem támogatást nyújt.

Szakály Gábor

tanácsnok, a szombathelyi szociális bizottságának az elnöke emlékeztetett: a az önkormányzati piac számos cég számára extraprofitot jelent, így számolni kell jelentős ellenérdekeltséggel is. Ugyanakkor a város már 2009 óta partner a szociális gazdaság kialakításában, és továbbra is elkötelezett az ügy mellett, olyannyira, hogy már megkezdték a tárgyalásokat a szombathelyi cégekkel, például a Vasivíz Zrt.-vel és a városi parkfenntartóval. A projekt a South East Europe Programban az Európai Unió és a Magyar Állam Társfinanszírozásával valósul meg.

Forrás:

alon.hu/a REGON-csoport tagja, Szombathely

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.