Két cég, a lengyel Pesa Holding és a cseh Inekon-csoport nyújtott be pályázatott a megismételt szegedi villamostenderre, amelyet kilenc új villamos vásárlására írt ki a csongrádi megyeszékhelyen önkormányzata - közölte Susányi Tamás, a Szeged Pólus Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetője szerdán Szegeden.
A lengyel cég ajánlatát rendkívül olcsónak minősítette a Szeged elektromos közösségi közlekedés fejlesztését célzó nagyprojektet lebonyolító cég vezetője. A vállalkozás 16 millió euróért vállalta a villamosok szállítását, ami a jelenlegi árfolyamon mintegy 4,3 milliárd forintot jelent. A korábban, még forintban kiírt és eredménytelennek nyilvánított tenderen a Pesa Holding 5,3 milliárd forintos ajánlatot adott - mondta a szakember. A cseh Inekon-csoport 20,6 millió euróért vállalta a kilenc villamos szállítását - közölte az ügyvezető.
Susányi Tamás
elmondta, a tender értékelése során nem csupán az árat, hanem a műszaki tartalmat is vizsgálják majd. Várhatóan hiánypótlásra is felszólítják a pályázókat, így előreláthatólag augusztus közepén hirdethetnek eredményt. Amennyiben bonyolultabb hiánypótlásra lesz szükség, az eredményhirdetés időpontja kitolódhat. Az idén áprilisban jelentették be, hogy megkapta az uniós jóváhagyást a mintegy 30 milliárd forintos összköltségű szegedi elektromos tömegközlekedés fejlesztési nagyprojekt, amely költségeinek több mint 86 százalékát az Európai Unió támogatása fedezi. A 2011-re befejeződő munkálatok során megépítenek egy új villamos szárnyvonalat, trolibuszvonalat alakítanak ki az egyik legforgalmasabb autóbuszjárat helyett, meghosszabbítják az egyik troli vonalát, valamint a kapacitás bővítése érdekében felújítják az 1-es villamos teljes vonalát. Korszerűsítik a villamos remízt és a trolibusz-telephelyet. Az önkormányzati tulajdonú Szegedi Közlekedési Társaság vásárol kilenc villamost és tíz trolibuszt. Május közepén Szegeden eredménytelennek nyilvánították a tömegközlekedési nagyprojekt első villamos-beszerzési pályázatát. A járművek szállítására 11 cég vett pályázati csomagot. Négyen adtak be ajánlatot, de csak egy volt érvényes a műszaki elvárások alapján. Az utóbbi pedig olyan mértékben túllépte az egy járműre számolt 590 millió forintos költséghatárt, hogy az önkormányzat azt is érvénytelennek nyilvánította. Az új pályázatot változatlan műszaki feltételekkel és keretösszegben, de a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség engedélye alapján már euróban írták ki, hogy a pályáztatást kevésbé befolyásolja a forint árfolyamváltozása. Emiatt hiúsult meg ugyanis a hasonló debreceni és miskolci villamos tender is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.