
A gyászszertartáson több százezer hívő és világvezetők sora rótta le kegyeletét a néhai egyházfő előtt.
A húsvéthétfőn, 88 éves korában elhunyt egyházfő gyászszertartását az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, vagyis a római pápa temetési szertartásrendjében meghatározott módon végzik. A szentmise végén kerül sor a végső búcsúvétel és beszentelés szertartására, majd ezt követően a szolgálatot teljesítők és a Pápai Ház tagjainak a kíséretében körmenetben viszik Ferenc pápa koporsóját egy nyitott autón a Szent Péter-bazilikától a Santa Maria Maggiore-bazilikáig. A pápa végrendeletének megfelelően privát szertartáson temetik majd el a bazilika Pál-kápolnájában.
Ferenc pápa búcsúztatásán 166 ország delegációja vesz részt. Az első sorban ülnek az argentin és az olasz delegáció tagjai, köztük Javier Milei argentin elnök, Sergio Mattarella olasz elnök, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök.
Ferenc pápa vatikáni temetési szertartásán a Sulyok Tamás köztársasági elnök által vezetett magyar állami delegáció tagjaként részt vesz Orbán Viktor miniszterelnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Jelen van mások mellett Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Emmanuel Macron francia elnök, Frank-Walter Steinmeier német államfő, Olaf Scholz leköszönő német kancellár, Andrzej Duda lengyel elnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Teljesen megtelt a Szent Péter tér, egyes becslések szerint akár a félmilliót is megközeítheti a zarándokok száma.
Sokan zarándokoltak el Rómába, hogy személyesen vegyenek búcsút Ferenc pápától. A tér és az odavezető utcák is zsúfolásig megteltek a gyászoló tömeggel.
A gyászmisét Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja vezeti. A szertartáson 980-an koncelebrálnak, bíborosok, püspökök és papok, továbbá 200 áldoztató teljesít szolgálatot teljesít, és több mint négyezer pap van jelen.
Ferenc pápa koporsóját péntek este zárták le, nem nyilvános szertartás keretében. A koporsóba az egyházfő mellé helyezték a pápasága alatt kibocsátott érméket, valamint egy lepecsételt fém hengert, benne az elhunyt életét és munkásságát összefoglaló okmánnyal, a rogitóval. A koporsót a szertartás kezdetén vitték ki a Szent Péter-bazilikából a térre, és helyezték el az oltár előtti emelvényen, majd egy evangéliumos könyvet tettek rá.
A Ferenc pápát az általa hirdetett egyszerűség jegyében használt ruhadarabokban helyezték el a koporsóban.
A pápa azt a használt fekete, láthatóan kitaposott cipőt viseli a koporsóban, amiben végigjárta a világot. Továbbá valamennyi ruhadarabja használt darab, vagyis saját kérésének megfelelően semmilyen új ruhát nem kapott a koporsójában az elhunyt egyházfő.
Ferenc pápa közvetlenségét, a szegények, a menekültek, a periférián élők iránti elkötelezettségét és a béke melletti kiállását hangsúlyozta Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja az egyházfő búcsúztatási szertartásán mondott homíliájában. A vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren tartott szertartást vezető Giovanni Battista Re kiemelte: Ferenc a nép körében élő pápa volt, akinek szíve nyitva állt mindenki előtt. Spontán volt, informális módon fordult mindenkihez, még az egyháztól távoli emberekhez is.
A bíboros azt is mondta: Ferenc pápa mélységesen érzékeny volt a kortárs drámákra. Osztozott globalizációs korunk félelmeiben, szenvedéseiben és reményeiben, és az emberek szívét közvetlenül és azonnal elérni képes üzenetekkel vigasztalt és bátorított.
Meggyőződése volt, hogy az egyház otthon mindenki számára, amelynek mindig nyitva állnak az ajtajai - mondta. Emlékeztetett: az elhunyt egyházfő több alkalommal hivatkozott képletesen úgy az egyházra mint „tábori kórházra” egy csata után, ahol sok a sebesült. Egy ilyen egyház képes odahajolni minden emberhez, függetlenül a hitvallásuktól és életkörülményeiktől, gyógyítva a sebeiket. Hozzátette:
Ferenc pápa számtalan gesztust tett a menekültek és az elvándorlók felé, és folytonosan hangsúlyozta a szegényekért végzett munka fontosságát.
Jelentőségteljesnek nevezte, hogy Ferenc pápa első útja a sok ezer emberéletet követelő kivándorlás szimbólumának tekinthető Lampedusa szigetére vezetett.
Negyvenhét apostoli útja közül különösen fontos volt a 2021-es iraki látogatás, amelyet minden kockázat dacára vállalt. Ez a nehéz apostoli út gyógyírt kínált az ISIS miatt oly sokat szenvedett iraki lakosság nyílt sebeire, emellett fontos volt a vallásközi párbeszéd szempontjából is – értékelt.
2024-es, négy ázsiai és óceániai országot érintő útja révén a pápa eljutott „a világ leginkább periférikus perifériájára
– mondta Giovanni Battista Re.
Szólt arról is: Ferenc pápa szünet nélkül felemelte szavát a háborúk ellen. A háború ugyanis – miként mondta – csak az emberek halálát, a házak, a kórházak és az iskolák pusztulását hozza magával. A háború mindig rosszabb állapotban hagyja hátra a világot, mint amilyenben előtte volt, és ez mindig és mindenki számára fájdalmas és tragikus vereség.
Homíliája végén a bíborosi kollégium dékánja arra kérte Ferenc pápát, aki szerette azzal befejezni beszédeit, hogy ne felejtsenek el imádkozni érte, hogy most ő imádkozzon értünk.
Ferenc pápa, az égből most te áldd meg az egyházat, áldd meg Rómát, áldd meg az egész világot, ahogyan ezt múlt vasárnap tetted ennek a bazilikának az erkélyéről, utoljára magadhoz ölelve Isten egész népét, és vele lélekben az emberiséget is, amely őszinte szívvel keresi az igazságot és ébren tartja a remény lángját
– fogalmazott Giovanni Battista Re.
Százezerek vesznek részt Ferenc pápa temetési szertartásán. A Magyar Nemzet galériáját itt tekintheti meg.
A szertartást vezető Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánjának homíliája után a francia, arab, portugál, lengyel, német és kínai nyelven elhangzott egyetemes könyörgések Ferenc pápáért, az egyházért, minden nemzetért és a korábbi pápákért szóltak. Az áldozás után a Végső ajánlás és búcsúvétel (Ultima commendatio et valedictio) keretében Isten irgalmába ajánlották Ferenc pápa lelkét.
A gyászszertartás a Mindenszentek litániájával, majd a keleti katolikus egyházak könyörgéseivel folytatódott. Ezután Giovanni Battista Re szenteltvízzel hintette meg Ferenc pápa koporsóját. A kétórás szertartás végén a koporsót visszavitték a Szent Péter-bazilikába, ahonnan a Santa Maria Maggiore-bazilikába, Ferenc pápa végső nyughelyére kísérték.
A mintegy hat kilométeres úton a pápa koporsóját átalakított, üvegtetejű pápamobilban viszik. A koporsót szállító autón kívül néhány további autó alkotta a menetet, bennük Ferenc pápa családjának tagjai, bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglalnak helyet.
Ferenc pápa koporsója áthaladt a Gianicolo-domb alatti alagúton, a II. Viktor Emánuel olasz királyról elnevezett hídon, érinti a központi Velence teret, a Forum Romanumot és a Colosseumot, majd ráfordult a Santa Maria Maggiore bazilikához vezető útra. A menet lépésben haladt, hogy az út mellett álló hívek mindenkinek legyen lehetősége elbúcsúzni Ferenc pápától.
A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti lépcsősoron negyven „barátja” várta az elhunyt pápát, olyan hajléktalanok, szegények, engedéllyel néhány órára elengedett elítéltek, akikkel Ferenc pápa az utóbbi tizenkét évben közeli kapcsolatba került. Egy-egy szál fehér rózsa volt a kezükben. Végső nyughelyére szűk körben kísérték Ferenc pápát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.