Egyház

Együttműködési megállapodást kötött az országos rabbiképző és a szegedi hittudományi főiskola

Együttműködési megállapodást kötött az országos rabbiképző és a szegedi hittudományi főiskola

2011. március 22., kedd
Együttműködési megállapodást kötött az országos rabbiképző és a szegedi hittudományi főiskola
A közös tudományos munkára vonatkozó együttműködési megállapodást kötött az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem (OR-ZSE) és a szegedi székhelyű Gál Ferenc Hittudományi Főiskola (GFHF); a szerződést a Tisza-parti városban kedden írta alá a két rektor, Schőner Alfréd és Kozma Gábor. Az együttműködési megállapodás az MTA Országos Zsidó Kultúratudományi Kutatócsoport és a - 2009-ben, a szegedi bölcsészkarral együttműködésben létrehozott - GFHF-SZTE Bálint Sándor Valláskutató Intézet között született meg. Az elmúlt években kialakult laza tudományos kooperáció folytatásaként a két felsőoktatási intézmény szakemberei a jövőben együtt dolgoznak a zsidó és a keresztény valláshoz, művelődés- és egyháztörténethez, néprajzhoz, szociológiához kapcsolódó kutatások terén – mondta Kozma Gábor. A rabbiképző és a hittudományi főiskola munkatársai tudományos konzultációkat tartanak, részt vesznek egymás konferenciáin, és közös publikációkat is terveznek – tette hozzá a professzor.

Egymást kereső testvérek

"Úgy érzem magam, mint mikor testvérek jönnek össze" - fogalmazott Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök megnyitó szavaiban, "idősebb testvérnek" nevezve a zsidó partnereket. "Legfőbb vágyunk, hogy saját hitünket megtartva, a másik hitét és világlátását tiszteletben tartva, keressük a testvéreket, keressük embertársainkat, kapcsolatot teremtve így a Mindenhatóval és embertársainkkal egyaránt" - mondta Schőner Alfréd, az OR-ZSE rektora - aki rabbiként Szegeden is szolgált a '70-es években. "A mi területünk sok tudomány sajátos egysége" - mondta Kiss Endre az OR-ZSE kutatócsoport-vezetője. A két kutatócsoport tagjainak munkaterülete nagy mértékben fedi egymást. Ezért is lehetséges az, hogy a tényleges együttműködés jóval hamarabb született meg, mint az azt deklaráló megállapodás - tette hozzá. Barna Gábor, a szegedi Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék vezetője, valamint a Bálint Sándor-intézet vezető kutatója elmondta, a vallással nemcsak az egyházak és vallási közösségek, teológiái foglalkoznak, hanem a társadalom- és bölcsészettudományok is fel akarják tárni a történeti, kulturális, művészeti, társadalmi, jogi, lélektani és pedagógiai vonatkozásait és megnyilvánulási formáit. Az intézet az antikvitásról napjainkig vizsgálja a vallásos embert, olyan aktuális, eddig elhanyagolt témákat feldolgozva, mint az állam és az egyház mindenkori viszonya, a vallás és a nemzeti identitás kapcsolata, vagy éppen az egyházi oktatás és nevelés. A professzor portálunknak azt is elmondta, zsidó és keresztény felsőoktatási intézmény együttműködése egyedülálló az országban, a Bálint Sándor-intézet pedig azért is unikum, mert egy egyházi főiskola és egy világi intézmény, a Szegedi Tudományegyetem fogja össze a kutatócsoportot.

Értékeket a felsőoktatásba

Dux László felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár – aki a Nemzeti Erőforrás Minisztérium nevében üdvözölte az együttműködést – kifejtette, az egyházi fenntartású egyetemek és felsőoktatási intézmények a hazai felsőoktatás legerősebb értékőrző és értékközvetítő szegmensét jelentik. Az új felsőoktatási törvény nem csak az értéksemleges tudásmegteremtés és továbbadás jogszabályi kereteit kívánja megteremteni - mondta a helyettes államtitkár. "Tudatosan szeretnénk azt vállalni, hogy azoknak az erkölcsi értékeknek, kritikai szellemnek a továbbadása, ami a magyar nemzet, a történelmi egyházak szellemi kincse és öröksége, ne csak a hitéleti képzésben, hanem más tudományterületeken is megjelenjen – fogalmazott. Mint mondta, a jelenlegi jogszabályok állami, illetve egyházi és magán intézményekre osztják a felsőoktatást. A jövőben a finanszírozás, az államilag támogatott képzésben résztvevő hallgatói helyek elosztása szempontjából hasonló módon kívánják kezelni az állami és az egyházi felsőoktatást – közölte Dux László. Természetesen ez nem jelenti, hogy az állam bármilyen módon bele kívánna szólni a hitéleti képzésbe – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.