Egyetem

Sikeres a modellváltás, új pályára állította az egyetemeket

Sikeres a modellváltás, új pályára állította az egyetemeket

2024. november 8., péntek
Sikeres a modellváltás, új pályára állította az egyetemeket

 A sikeres modellváltással a magyar felsőoktatás új pályára állt, növekedett a hallgatók száma, többen választják a természettudományi-technológiai szakterületeket (STEM), továbbá emelkedett és javult a tudományos publikációk száma és színvonala is - mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter.

 

Hankó Balázs a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) Az egyetem ezeréves eszménye és jövőképe című konferencián tartott beszédében arról szólt, hogy 21 egyetem indult el több szakaszban egy teljesítményközpontú, a diákok javát és magyar gazdaság érdekeit szolgáló modell irányába 2021 után.

Az eredményekről szólva elmondta, hogy a modellváltó egyetemek előreléptek a nemzetközi rangsorban.

Tizenkét magyar egyetem szerepel a világ legjobb 5 százalékában és egy intézmény a világ top 1 százalékában

- mondta.

Az egyetemek értékelése négy objektív és egy szubjektív faktor alapján történik, utóbbira mint "Brüsszel faktor" utalt.

Az intézmények reputációját nagyban sértette, hogy az EU jogtalanul kizárta a 21 magyar modellváltó egyetem diákjait és kutatóit az Erasmus és Horizont programokból

- tette hozzá.

Kiemelte: a nemzetközi listán legmagasabban jegyzett magyar intézmény, a Semmelweis Egyetem a "Brüsszel faktor" nélkül már a világ 100 legjobb egyeteme között lenne.

Beszélt arról is, hogy a nemzetközi versenyben növekvő tudományos jelenléttel vannak jelen a modellváltó egyetemek, amelyek teljesítményét különböző paraméterek alapján folyamatosan ellenőrzik és értékelik.

Hangsúlyozta: fontos, hogy a magyar egyetemi modell sikeressége a Kárpát-medencében is kiteljesedjen, a felsőoktatás és a szakképzést összekapcsolódása a munkaerőpiaci integrációval tovább erősödjön, valamint a brüsszeli ellenszél ellenére is folytatódjon a nemzetköziesedés, amelyet az Erasmus pótlására nyáron elindított Pannónia ösztöndíjprogramot is támogat.

A magyar egyetemek a nemzet erősödésének fellegváraként és bástyájaként működnek; a megújított magyar egyetemi világ is magáévá teszi az hitvallást, hogy magyarnak lenni kiváltság, büszkeség és küldetés - zárta beszédét Hankó Balázs.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.