Egyetem

Megkoszorúzták a 131 éve született Szent-Györgyi Albert szobrát +Galéria

Megkoszorúzták a 131 éve született Szent-Györgyi Albert szobrát +Galéria

Prof. Dr. Rovó László tartott megemlékező beszédet

Kovács György
2024. szeptember 16., hétfő
Megkoszorúzták a 131 éve született Szent-Györgyi Albert szobrát +Galéria

Mint arról előzetesen hírt adtunk, Szent-Györgyi Albert születésének évfordulójára szervezett megemlékezést az SZTE.

Paprikakoszorút helyezett el Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora és Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja. Fotó: Kovács György/Szeged Ma

 

Koszorúzással és ünnepséggel emlékezett meg a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albertről születésének 131. évfordulóján. A Nobel-díjas tudós, az egyetem volt rektorának egész alakos szobránál paprikakoszorút helyezett el Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora és Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja. 

Az ünnepséget az SZTE Báthory István Gyakorló Általános Iskola gyermekkórusa nyitotta és zárta is.

Prof. Dr. Rovó László a megemlékező beszédében kiemelten köszöntötte az SZTE Báthory István Gyakorló Általános Iskolát, hiszen ez az első alkalom, hogy ezen a néven léptek fel. Névadójukat pedig méltatta, akinek nem csak az egyetem létrejötte köszönhető, hanem Magyarország fennmaradása is.

Az SZTE rektora hangsúlyozta, hogy Szent-Györgyi Albert azt vallotta, az iskolában nem az adatokat kell megtanítani, hanem gondolkodni kell, megtanítani a fiatalokat, hiszen ez a lényeg.

Manapság, amikor már külső tározókból az adatokhoz hozzáférhetünk, most már tényleg az a lényeg, hogy ezeket hogy tudjuk összerendezni. Mindenképpen fölmerül az a kérdés, hogy valóban a véletlennek tudható-e be az, hogy Magyarországon egyedül Sa zegedi Tudományegyetemen van két Nobel-díjas, és úgy gondolom, hogy nem.

A rektor úgy véli, a véletlen az általában azoknak az elméjében jelenik meg, akik úgy gondolják, hogy a világ az mindig az adott időpillanatban létezik, és nem látják, hogy minden folyamatnak van múltja, jelene és jövője. Akik ezt viszont látják, azok meg tudják tervezni a jövőt. 

Kiemelte, amikor a Trianon után áthozták Szegedre az egyetemet, pontosan ez a tervezés volt meg, ami egy kiváló tudóst idehozott városunkba. Prof. Dr. Rovó László emlékeztetett, mindent megtettek azért, hogy Szent-Györgyi Albert Szegedre jöjjön és a keze alá raktak mindent. Az eredmény pedig nem maradt el, elhozta a Nobel-díjat, amitől fontos egyetemi hely lett Szeged.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.