Egyetem

Anyagtudományi felületvizsgáló központot alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetemen

Anyagtudományi felületvizsgáló központot alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetemen

2017. március 31., péntek
Anyagtudományi felületvizsgáló központot alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetemen

Magyarországon hiánypótló és nemzetközileg is kiemelkedő anyagtudományi felületvizsgáló központot alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) uniós támogatással - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.

A 672 millió forintból kialakítandó központnak köszönhetően új kutatási irányok nyílnak meg a szakemberek előtt. A támogatásból olyan műszerparkot vásárolnak, amelynek egy része Magyarországon hiánypótló, másik része pedig nemzetközi szinten is kiemelkedő színvonalú. A Szegeden anyagtudományi területen működő kutatócsoportokban egyrészt különböző nanoszerkezeteket állítanak elő, illetve ezek jellemzését végzik el. Eddig nem volt lehetőségük arra, hogy in situ vizsgálják e nanoszerkezeteket, vagyis magáról a kémiai folyamatról és az abban résztvevő határfelületek tulajdonságairól annak lezajlása közben kapjanak információkat. A központban számos új eszközt használhatnak majd a kutatók: a többi közt atomi rétegleválasztásra alkalmas készüléket, illetve egy Európában is egyedi folyadék- és gázfázisú vizsgálatokat közvetlenül az elektronmikroszkópban lehetővé tevő reakciócella-családot. A SZTE kutatói olyan modellrendszereket és gyakorlati felhasználással is kecsegtető nagyfelületű anyagokat állíthatnak elő és vizsgálhatnak, amely eddig nem volt lehetséges. A kutatások során garantáltan ugyanarról a térrészről nyernek egy időben topográfiai és kémiai információt. A 2020 elejéig tartó projekt során úgynevezett tiszta labort is létrehoznak, ahol a szálló részecskék koncentrációja kellően kicsi ahhoz, hogy ne zavarják a felületi struktúrák kialakítását és vizsgálatát. Kónya Zoltán professzor, a projekt szakmai vezetője úgy fogalmazott, a Magyarországon egyedülálló eszközparkkal egyszerűnek tűnő kérdésekre kaphatnak új válaszokat a szakemberek; olyan alapvető rendszereket vizsgálnak majd újra, amelyről már nagyon sok tudást gyűjtöttek össze, de a friss eredmények új irányokba terelhetik a kutatások menetét.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.