Az ország legzöldebb egyeteme minden lehetséges módot fölhasznál az energiafogyasztása csökkentésére. A Szegedi Tudományegyetem a szolgáltatókkal is frissíti szerződéseit, így az intézmény villamosenergia és földgáz számláinak végösszege a 2016-2017. tanévben akár több mint 200 millió forinttal is csökkenhet.
Tovább „zöldül” a Szegedi Tudományegyetem, hiszen a megújuló energiaforrások fölhasználásán és egyéb „zöld megoldásokon” túl újabb és újabb módszereket alkalmazva is arra törekszik az intézmény vezetése, hogy csökkentse az energiaszámlák végösszegét. A 2016-2017. tanévben saját áramdíj ártárgyalása, illetve a földgázdíjnak 25 intézmény összefogásával elért mérséklésének köszönhetően bruttó 211 millió 874 ezer forint megtakarítást remélhet az SZTE.
„Kapcsold le magad után a villanyt!” – olvasható a figyelmeztetés több egyetemi munkahelyen is. De a saját háztartásunkban megszokott mozdulaton kívül a Szegedi Tudományegyetemen intézményi szintű a takarékoskodás a villamosenergiával. 2012 óta ugyanis minden nyáron kéthetes, úgynevezett klímaszünetet tartva szabadságra megy az SZTE dolgozóinak jó része, az épületek zömét bezárják, csak az egészségügyi részlegek működnek. A 2 hetes nyári szünet jelentette takarékoskodás következtében 2016-ban körülbelül 8-10 millió forinttal több maradt az SZTE kasszájában. – Bár a villamosenergiát szolgáltató céggel élő szerződésünk 2017. szeptemberének végéig szól, ám a piaci árak csökkentek, ezért a fizetendő áramdíj újratárgyalását kezdeményeztünk a szolgáltatóval. Sikerült is 2016. október 1-jétől a fizetendő villamosenergia árát kWh-ként nettó 1,79 forinttal mérsékelni – mondta el Kukla Zsolt. Az SZTE Műszaki és Létesítménygazdálkodási Iroda vezetője hozzátette: a sikeres ártárgyalásnak köszönhetően – az SZTE éves áramfogyasztásával számolva – a 2016-2017. tanévben várhatóan több mint 61 millió forinttal kevesebbet fizet a szegedi egyetem a villamosenergiáért.
Tavaly 20 intézmény, köztük a Szegedi Tudományegyetem, fogott össze a Semmelweis Egyetem kezdeményezésére annak érdekében, hogy közös közbeszerzéssel csökkentsék az általuk fölhasznált földgáztermékek árát. Idén 25-re bővült a költségek csökkentése érdekében közös földgázbeszerzésre szövetkező intézmények száma. – A 2015. évi közbeszerzéssel ellentétben idén a kiírás nem fix árral, hanem tőzsdei árat tartalmazó képlettel történt. A régi egységár és az új ár közötti különbség köbméterenként mínusz 15 forint, ám az ár havonta változni fog. Ez a tőzsdei ár és az euro – forint árfolyamváltozása miatti ármozgás, remélhetően kismértékű lesz – fogalmazott Kukla Zsolt. Az SZTE energiaköltségében a megtakarítás – az SZTE éves 7,9 millió köbméternyi gázfogyasztásával számolva – várhatóan bruttó 150 millió 495 ezer forint lehet.
- Nagy reményeket fűzünk a hamarosan megjelenő, az energiaracionalizálást lehetővé tevő uniós pályázatokhoz is. A Nővérszálló vonatkozó pályázatát már beadtuk. A Szegedi Tudományegyetem kezelésében lévő épületek nagy részére előkészítettük az energetikai felújításokat. Ezeknek a terveknek a megvalósítását a pályázati forrás megnyitásakor szinte azonnal indítani tudjuk – tette hozzá a szakember – Épületeink renoválásával a szegedi egyetem energetikai költségei tovább csökkenhetjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.