Immáron tizenharmadik alkalommal szervezi meg a szegedi Rókusi Általános Iskola a Gyöngyök és gyémántok komplex műveltségi vetélkedő záró programját. A már jelentős hagyományokkal rendelkező rendezvény az európai és magyar a történelem, s a nemzeti hagyományok ápolásának, kulturális örökségünk megőrzésének és továbbadásának nemes szerepét vallja feladatának.
2014-ben a Nagy Háborúra emlékezik a világ. 1914 nyarán a boldog békeidők embere elszakítva szeretteitől, kiszakítva megszokott, békés mindennapjaiból hirtelen a fronton találta magát. Hiába volt az ígéret: „Mire a falevelek lehullanak, otthon lesztek szeretteitek körében”– a katonák hosszú évekre a lövészárok fogságába kerültek, s jó, ha négy év múlva hazatérhettek szeretteikhez. Csakhogy a tömegek és gépek háborúja romba döntötte azt a világot, amely a katonák emlékeiben élt. Birodalmak omlottak össze, államhatárokat rajzoltak oda, ahol korábban sohasem voltak, emberek milliói kerültek kiszolgáltatott helyzetbe a formálódó új világban. E Nagy Háborúra emlékeznek, s e Nagy Háború „kel életre” 2014. december 13-án a szegedi Rókusi Általános Iskolában a műveltségi vetélkedő keretjátékában a döntőbe jutott tizenhét csapat vetélkedése során. A tizenhárom-tizennégy éves korosztályt megszólító program az első világháború eseményeit kreatív alkotómunkát igénylő komplex feladatokkal, valamint a keretjáték által idézi meg, egyben emléket állít a Nagy Háborúban hősiesen küzdő honvédeknek. A csapatok az első forduló keretében a Nagy Háborúra emlékező emlékfüzetet állítottak össze, amelyben képzeletbeli riportot készítettek egy korabeli magyar haditudósítóval, elkészítették a hajdani lövészárkok makettjét, összeállítottak egy katona és népdalokból álló dalcsokrot, majd lakóhelyükön megemlékeztek a hősi halottaikról. Elkészítették egy katona obsitlevelét, s polgári viseletet terveztek a frontról haza térő katona számára. A döntő keretjátéka szembesíti a ma fiataljait a hajdani ifjak áldozat vállalásával a Nagy Háború emberi életeket átformáló mindennapjainak megidézésével. Valamennyi résztvevőt és szemlélőt rá kíván döbbenteni a múlt megismerésének, a méltó emlékőrzés történelmi kötelességének fontosságára. A döntő résztvevői között sok-sok külhoni magyar diák képviselőit is köszönthetjük. Dunaszerdahelyről a Szabó Gyula Alapiskola, Sepsiszentgyörgyről a Mikes Kelemen Líceum és a Váradi József Általános Iskola, Kézdivásárhelyről a Petőfi Sándor Gimnázium, Kovásznáról a Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Székelytamásfalváról a Thury Gergely Iskola diákjai vállalták a centenáriumi program keretében megvalósuló múltidézést. A részletes program
elérhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.