Egyetem

Az SZTE vezetésével fejlesztették a szuperszámítógépes kutatásokat + FOTÓK

Az SZTE vezetésével fejlesztették a szuperszámítógépes kutatásokat + FOTÓK

2014. október 31., péntek
Az SZTE vezetésével fejlesztették a szuperszámítógépes kutatásokat + FOTÓK
tik_szuperszamitogep07_KF

A több tízezer személyi számítógép tárolókapacitásával rendelkező szuperszámítógép hálózata átveszi és összesíti az egyetemi gépeken történő feladatokat, ezáltal felgyorsul az adatfeldolgozás, a számítások végzése. Az épülő ELI is profitálhat belőle.

Két felsőoktatási intézmény és a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet együttműködésével szuperszámítógépes kutatást segítő programot hozott létre a Szegedi Tudományegyetem. A debreceni és a pécsi iskola, valamint az országos hálózatüzemeltetési szaktudást biztosító intézet közös munkája egyszerre több tudományterületnek nyújt megfelelő hátteret kutatásihoz. A szuperszámítógép nagy sebességű hálózatát három gép és egy budapesti vezérlőrendszer alkotja, amelyre egyébként bármely más felsőoktatási intézmény rá tud kapcsolódni - magyarázta a több tízezer személyi számítógép tárolókapacitásával bíró hálózat különlegességét

Dombi György

, az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszeranalitikai Intézet egyetemi tanára, a projekt szakmai vezetője. Az oktatási és kutatási céllal létrehozott rendszer tulajdonképpen bárki számára elérhető, amennyiben kutatásihoz szeretne anyagot gyűjteni, azonban nyilatkozatot kell tennie a felhasználás miértjéről. A munka koordinálásáért felelős professzor hozzátette, ilyen szuperszámítógép több európai uniós államban működik már, a legnagyobb hálózatok viszont Kínában és az USA-ban összpontosulnak.

tik_szuperszamitogep01_KF

A szegedi egyetem részéről hat kar is részt vett a kutatómunkában, külön érdekes, hogy az Állam- és Jogtudományi Kar, a Bölcsészettudományi Kar és a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar is hozzá tudta tenni sajátját. Többek között egy interaktív adatbázist hoztak létre, amely az újkori magyar szellemi műveltséget feldolgozó dokumentumokat tartalmaz, így tárva ki a történelemkutatás kapuit, győzve le az elszigeteltséget. A fizika tudományterületén egyebek mellett kvantumfizikai kérdésekkel, a Szegeden épülő ELI lézeres kutatóközponthoz kapcsolódó kutatások támogatásával is foglalkoztak a résztvevők. A szuperszámítógépes infrastruktúrával a magyar kutatás-fejlesztés és felsőoktatás lehetőséget kap arra, hogy bekapcsolódjon a nemzetközi elméleti kutatások élenjáró intézményei közé. A kutatásokról pénteken konferenciát tartottak a Rektori Hivatalban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.