A tehetséggondozás egyfajta forradalmi újítása születhet meg Szegeden azon Kiválósági lista nyomán, melyet pénteken hirdetett ki először a szegedi egyetem tehetséggondozó programjait összefogó SZTE Tehetségpont.
Mintegy 300 hallgató, összesen több mint 9 millió forint támogatásban részesülhetett az új pályázati rendszer révén. 2011 novemberében indította el a Tehetségpont a sztehetseg.hu interaktív honlapját, mellyel a pályáztatás új rendszere is megvalósult a tagok számára. Ebben a félévben először hirdette meg a szervezet Kiválósági lista nevű programját, melynek lényege, hogy a jó tanulmányi, illetve kutatási eredményekkel rendelkező, kiemelkedő művészeti, sportolói teljesítményt felmutató hallgatókat meghatározott pontrendszer alapján arany-, ezüst-, illetve bronzfokozatba sorolják. Az egyes fokozatokhoz különböző kedvezmények (Tehetségpont-könyvtár, kedvezményes színház- és sportbérletek, fénymásolási engedmény stb.), illetve a teljesítmény függvényében jelenleg 30 és 150 ezer forint közötti úgynevezett Talent-ösztöndíjak társulnak.
Badó Attila
, a szervezet vezetője, a Szegedi Tehetséggondozó Tanács elnöke elmondta, az SZTE Tehetségpont azért munkálkodik, hogy tagjai minél motiváltabbak legyenek egyre feljebb jutni a Kiválósági listán, illetve megtartani már kivívott helyüket. A szervezet, valamint annak segítésére létrehozott Pro Talentis Universitatis Alapítvány kiemelt célja az is, hogy a jövőben megismertesse a munkáltatói szférával kiválósági rendszerét, hogy az egyetemisták önéletrajzukban is szerepeltethessék megszerzett fokozatukat, ami garanciát jelenthet majd a munkáltató felé felkészültségükről. A ranglista tehát a jövőben a cégek számára is jelzi majd az egyetemen képződő tehetségpotenciált. A Pro Talentis Alapítvány a lista csúcsán álló két hallgatót külön is jutalmazta:
Kálmán János
hatodéves orvostanhallgató elnyerte az Év Tehetsége,
Németh Zoltán
vegyész PhD-hallgató pedig az Év Doktorandusza Díjat (
második képünkön jobbra, a szintén aranyfokozatú ötödéves medikus, Baranyai Tamás mellett
). Az éppen szakmai gyakorlatát Németországban töltő Kálmán János Skype-kapcsolaton jelentkezett be a díjátadó előtti sajtótájékoztatón, és úgy nyilatkozott, az elismerés további kitartó munkára sarkallja, hogy ezután is bizonyíthasson, megmutatva, hogy megérdemli a tanács bizalmát. A hallgató másodéves kora óta a Szegedi Tudományegyetem Pszichiátriai Klinikájának Alzheimer-kór, illetve Genetikai Kutatócsoportjában dolgozik diákkörös hallgatóként. Mindkét kutatási témájának célja az öregkori elbutulásért leggyakrabban felelőssé tehető Alzheimer-kór kialakulásának és rizikótényezőinek jobb megértése. Portálunknak Kálmán János úgy nyilatkozott, bár a magyar rezidensek és általában az egészségügyi dolgozók erkölcsi és anyagi megbecsültsége és munkahelyi körülményei sajnos nem olyanok, amilyeneket érdemelnének, bízik benne, hogy a helyzet rendezésére tett eddigi lépéseket újabbak követik. A fiatal tehetség jövőjét hosszabb távon mindenképpen itthon képzeli el, amellett, hogy ha lehetősége adódik, akkor rövidebb időre továbbra is szívesen kipróbálja magát külföldön is. A hatodéves medikus jövőre doktoranduszként szeretné kutatásait tovább folytatni.
Nyersanyagban, tőkében szegények vagyunk, egyetlen igazi kitörési pontunk van, a sokat emlegetett szellemi tőke, mely régebben is értékes volt, ma pedig de egyre inkább azzá válik. Hiszen a termelékenység növelése egyre inkább attól függ, hogy milyen embereket tudunk bevonni a gazdaságba, mennyire képzettek, innovatívak, mit tudnak hozzáadni a társadalom fejlődéséhez – épp ezért e kiválóságok felkutatása, gondozása talán a legfontosabb feladat – mondta el a díjátadón a Szegedi Tehetséggondozó Tanács új tagja,
Járai Zsigmond
, a Magyar Nemzeti Bank Felügyelő Bizottságának elnöke, korábbi jegybankelnök. Hozzátette: jó helyre fektet be a Tehetségpont. Akik tanácsot kérnek tőle, mindenkinek azt mondja, a legjobb befektetés a család és a tudás, hogy legyen sok olyan ember, akikre építeni lehet a gazdaságot, akik előre viszik a társadalmat, példát mutatnak másoknak a munkájukkal, szorgalmukkal. „Köszöntjük önöket azért is, mert a mai világban elfogadták azt a kihívást, hogy megmutassák, érdemes egy célt kitűzni maguk elé, és érdemes ezt az értéket képviselni. Legyenek önök azok is, akik segítő kezet nyújtanak a következő generációnak” – szólt az Talent-ösztöndíjasokhoz
Homoki-Nagy Mária
oktatási rektorhelyettes. A bibliai történetet felidézve hozzátette: a talentumokat nem azért kaptuk, hogy azzal ne jól sáfárkodjunk, hogy magunkban mélyen megőrizzük, és igazából ne bontakoztassuk ki, vagy hogy ne legyünk általa a szűkebb-tágabb közösség javára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.