Egyetem

Rakéták és robbantások a Radnóti Gimnáziumban + FOTÓK

Rakéták és robbantások a Radnóti Gimnáziumban + FOTÓK

2012. március 20., kedd
Rakéták és robbantások a Radnóti Gimnáziumban + FOTÓK

Elméletben és gyakorlatban ismerkedhettek a kémiával a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium növendékei. A „Meet the scientist” program szegedi állomásán előadással és látványos kísérletekkel népszerűsítették a természettudományokat.

Az Amerikai Egyesült Államok budapesti Nagykövetsége, illetve Külügyminisztériuma kísérleti jelleggel, a világon elsőként Magyarországon, 2010-ben indította el a „Meet the scientist” (magyarul találkozz a tudósokkal) programot. Célja, hogy a műszaki és természettudományokat, illetve az amerikai tanulmányi lehetőségeket népszerűsítése a magyar középiskolások körében. Az előző tanév sikerén felbuzdulva a programot a 2011/2012-es évben is tovább folytatták, a 11 vidéki és 7 fővárosi helyszínt érintő tudományos körút kedd délután Szegedre, a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumba is eljutott.

Hélium és kiralitás

A rendezvényen először

Zsigmond Ágnes

, a Szegedi Tudományegyetem Szerves Kémiai Tanszék egyetemi docense tartott előadást "A gyógyszerek tükörképei" címmel. Beszélt többek között a kiralitásról, a királis vegyületekről, melyek bár felrajzolva kísértetiesen hasonlítanak egymásra, hatásuk és tulajdonságaik mégis ellentétesek. Mint mondta, a királis katalizátorok kifejlesztéséért három tudós -

William Knowles, Nojori Rjodzsi

és

Barry Sharpless

- kapott Nobel-díjat, jelenleg ipari alkalmazásban szeretnék hasznosítani, újrahasznosíthatóságuk miatt ugyanis igen költséghatékonyak.

"Fejeket lehúzni a hátsó sorokban is" - figyelmeztetett Dányádi Bulcsú, a Csodák Palotája egyik munkatársa, mielőtt szabadon eresztette a teremben házi készítésű rakétáját. A kólásüvegből készült, nem mindennapi repülő tárgyat nitrogéngáz hajtotta a terem túlsó feléig, ezzel egy sajátos kémiai reakciót mutatva be a fiataloknak. A félórás előadás alatt kísérleti eszközzé vált pár egyszerű műanyag rúd, gumikesztyű, lufi, a mosogató alatti cső, de még az előadó édesanyjának a kalapja is. Főként szárazjéggel, folyékony nitrogénnel és héliummal mutatott be látványos és sokszor mulatságos kísérleteket Dányádi Bulcsú. Szegeden egy nagyobb Facebook-kampányba is kezdett a „Meet the scientist” program. A közösségi oldalon található profiljukat "lájkolva" pár kérdésre kellett helyesen válaszolni, három szerencsés diák egy Ipod Shuffle-t vehetett át az előadás végén.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.