Egyetem

Junior Szabadegyetem: Mit tudnak az őssejtek?

Junior Szabadegyetem: Mit tudnak az őssejtek?

2012. január 11., szerda
Junior Szabadegyetem: Mit tudnak az őssejtek?

Folytatódik a középiskolásoknak, az egyetemi felvételire készülődőknek hirdetett Junior Szabadegyetem előadássorozata a Szegedi Tudományegyetemen. 2012. január 12-én (csütörtök) 17 órától Borbényi Zita, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ II. sz. Belgyógyászati Klinika Hematológia Osztályának professzora ad választ a kérdésre: Mit tudnak az őssejtek?

A megtermékenyített petesejt azon képességekkel bír, hogy belőle bizonyos feltételek megléte esetén bármiféle szövet kialakulhat. Differenciálódási képessége korlátlan. Az embrionális őssejtek képességei már korlátozottabbak, s a szöveti őssejtek egy, jól meghatározott szövettípus elkötelezett sejtjei. Az őssejtek általános jellemzői, hogy önmaguk megújítására folyamatosan képesek, ezen túl érett, működő végsejtek kialakításában van szerepük. Egész életünk során biztosítják egy bizonyos szövet sejtjeinek utánpótlásán nagyon gondosan szabályozott folyamat alapján, egészséges körülmények között csak annyi utódsejtet képezve, melyre a szervezet működés szempontjából feltétlenül szüksége van. A folyamatosan újratermelődő sejttípusok közül a vérképzés és a hámszövet sejtjei a legfontosabbak. A jelenlegi terápiás lehetőségek között a vérképző sejtek átültetése bizonyos betegségekben teljes gyógyulást eredményezhet. Az előadás fő témája az őssejtátültetés javallatának, ismertetése, részletezve az átültetés formáit, az őssejtnyerés lehetőségeit, valamint a szóbajövő betegségeket. Az előadást a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Új Klinika tantermében (Szeged, Semmelweis u. 6.) hallgathatjuk meg január 12-én, csütörtökön 17 órától.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.