Ötven év után átszervezik a Szegedi Akadémiai Bizottság (SZAB) gazdasági működését. Január 1-jétől az MTA SZAB Titkársága egy más költségvetési struktúrával rendelkező szervezetként működik tovább.
A Magyar Közlöny december 16-i számában adták közre az "MTA irányítása alá tartozó költségvetési szervek alapító és megszüntető okiratait". A több mint 120 oldalas dokumentum alapján átszervezték az akadémia öt területi bizottságát, egyetlen egy központi költségvetési szerv jött létre, az MTA Területi Akadémiai Bizottságok Titkársága. Ennek helyi szervezetei továbbra is öt nagyvárosban (Miskolc, Debrecen, Pécs, Szeged és Veszprém) működnek tovább, így a szegedi is új nevén: MTA Területi Akadémiai Bizottságok Titkársága Szegedi Akadémiai Bizottság Titkársága. „A SZAB-ot 1961-ben alapították, tavasszal ünnepeltük az ötvenéves évfordulónkat.
Pálinkás József
, az MTA elnöke úgy fogalmazott, hogy a SZAB 27 akadémikusával az egyik – ha nem
a
– legerősebb vidéki szervezet” – emlékeztetett
Dékány Imre
akadémikus, a SZAB tavaly októberben újraválasztott elnöke. Múlt év nyarán már felröppent egy átszervezésre vonatkozó javaslat, augusztusban pedig arról tájékoztatta Pálinkás József a területi bizottságok elnökeit, hogy az öt területi titkárságnak változatlan költségvetéssel egy témaszáma lesz, mégpedig Budapesten. Gyakorlatilag koncentrálták az adminisztrációt, amitől költségmegtakarítást várnak – összegzett a professzor. A változtatásokat több egyeztető tárgyalás után az akadémia közgyűlése december 5-én szavazta meg nagytöbbséggel, január 1-től érvényben van a döntés. Ez a SZAB vonatkozásában négy és fél állás megszüntetését jelentette, a továbbiakban kilenc és fél állás maradt a székház ügyeinek intézésére – tájékoztatta portálunkat
Bogdán Csilla
titkárságvezető. Át kellett szervezni a munkaköröket is, ami első körben a gazdasági-pénzügyes munkatársakat érintette, mostantól pedig egy ember több munkakörhöz tartozó feladatot is ellát. A döntést az adminisztrációs terhek csökkentésével is indokolta az MTA vezetése, így valóban a SZAB működésében lényegesebb kevesebb adminisztratív munka lesz.
Az MTA elnöke körülbelül 25 millió forintra becsüli az átszervezéssel elérhető megtakarítást, emellett pedig a közgyűlés azt is ismertette, hogy több mint 7 milliárd forint plusztámogatást kap az akadémia, ami jelentős segítség a magyar tudománynak tekintettel a gazdasági körülményekre. A területi bizottságok öt egységet érintenek, pénzügyileg viszont nem ez a változtatás leglényegesebb része, hanem az, hogy az akadémiai közgyűlés 39 költségvetési szervből 14-et alakított ki – tudtuk meg Dékány Imrétől. Az új, átszervezett intézményekben, a nagy kutatóintézetekben új vezetési struktúrát állítanak be – december 31-gyel érvényüket vesztették a korábbi kinevezések. Megtörtént a budapesti nagy kutatóintézetek összevonása is, elsősorban a társadalom- és bölcsészettudományok terén történtek jelentős összevonások a széttagoltság miatt. A természettudományokat nem érintette lényeges változás, az MTA Szegedi Biológiai Központ (SZBK) is érintetlen maradt, egyedül a hozzá kapcsolt Enzimológiai Intézet tartozik most már nem csak földrajzilag, hanem szervezetileg is Budapesthez.
„Nekem személyesen az a meggyőződésem – és a szavazás is ezt mutatta –, hogy szükség volt erre az átalakításra. Hogy ez gazdaságilag, az irányítást, adminisztrációt tekintve hogy működik, egy év alatt ki fog derülni. A mi bizottságunk gazdaságilag kisebb tételeket kezelő egység, bízunk benne, nem lesz különösebb probléma. Azt is meg kell mondanom, nem félek semmitől. Szervezetileg ugyanaz marad a feladatunk, a tudományos rendezvényeket, szak- és munkabizottsági programokat változatlanul bonyolítjuk le” – szögezte le a professzor.
A SZAB élére nemrégiben újraválasztott Dékány Imre akadémikussal készített hosszabb interjúnkat a napokban olvashatják a SZEGEDma.hu-n.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.