Egyetem

Projektek határok nélkül

Projektek határok nélkül

2010. október 22., péntek
Projektek határok nélkül

Útban a határok nélküli Európa felé

A Magyarország – Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében 69 pályázat aláírására került sor október 20-án a Tanulmányi és Információs Központban. A közel 70 projektből a Szegedi Tudományegyetem 5 vezetését is elnyerte – a résztvevő intézmények között egyedülálló módon –, további 3 pályázatban pedig konzorciumi partnerként szerepel a Tisza-parti város univerzitásza. A tavaly szeptemberben kiírt IPA-pályázatokat (Instrument for Pre-Accession Assistance – előcsatlakozási támogatási eszköz) decemberig lehetett benyújtani, a legfelkapottabb területek a kutatás-fejlesztés, az oktatás, illetve az oktatási intézmények közötti együttműködés volt – tájékoztatott Simó Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség nemzetközi együttműködési programok irányító hatóságának főosztályvezetője. A pályázatokban határmenti önkormányzatok, alapítványok és oktatási intézmények vesznek részt Csongrád és Bács-Kiskun megyékből, valamint Vajdaság Autonóm Tartományból (Bácska és Bánát területeiről). Az oktatási intézmények közös projekteket, kutatásokat vezetnek, lehetőség nyílik a tapasztalatok cseréjére és közös oktatási együttműködésre is. A határ menti megyék, illetve régiók között szoros együttműködés alakult ki a projektötletek benyújtása, kimunkálása és végrehajtása során. A magyar oldalról a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a szerb nemzeti hatóságok kapcsolattartása révén magasabb közigazgatási és kormányzati szinten is javuló tendenciát mutat az együttműködés az operatív programok végrehajtásával. Ez a jövőben oda vezethet, hogy Szerbia és Magyarország minél inkább együttesen tudnak fellépni akár az Európai Unióban, akár pedig a külpolitika téren – emelte ki a főosztályvezető.

Program a határok felett

A teljes IPA-program összköltsége 18 millió euró, a magyar oldalon általában 15 százalék a nemzeti finanszírozás, ebből a projektgazdáknak mínusz 5 százalékot kellett hozzátenni, és másfél év áll rendelkezésre a pályázatok megvalósítására. A program célja, hogy a határ menti megyék, illetve régiók együtt munkálják ki a projektötleteket, amelyeknél fontos szempont, hogy bírjanak határon átnyúló hatással – hangsúlyozta Simó Balázs. Brüsszel azért támogatja a határon átnyúló együttműködési programokat, hogy a határok nélküli Európa ideálja megvalósulhasson. Összesen 170 IPA-pályázatot nyújtottak be, ebből 69-et választottak most ki, azon jelentkezőkét, akik tudták erre a határidőre teljesíteni azokat a feltételeket, amelyeket az elbíráló bizottság szabott.

Együtt a tiszta vizekért

A SZTE vezetésével megvalósuló projekteket Rácz Béla rektorhelyettes írta alá. Az öt győztes pályázatot a Gazdaságtudományi Kar (GTK), a Természettudományi és Informatikai Kar (TTIK), a Mezőgazdasági Kar (MGK), valamint az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) adta (utóbbi – akárcsak a GTK – kettőben is szerepel vállal). A további három projektet – amelyekben az SZTE konzorciumi partnerként közreműködik – a TTIK, a Mérnöki Kar (MK), valamint az Állam- és Jogtudományi Kar (ÁJTK) egy-egy kutatási területe jegyzi. Gajdáné Schrantz Krisztina egyetemi adjunktus lapunknak elmondta, hogy a Dombi András professzor (a Műszaki és Anyagtudományi Intézet igazgatója) vezette Környezetkémiai Kutatócsoport, a Mikrobiológiai Tanszék, illetve a Mérnöki Kar Folyamatmérnöki Intézetének munkatársaival együtt, az Újvidéki Egyetem Természettudományi és Matematikai Karának partnerei lesznek egy kutatásban, amelyben költséghatékony és környezetkímélő módszereket keresnek a régió felszíni és termálvizeinek kezelésére. A szerb oldal ötletgazdája és projektfelelőse Biljana Abramović, az Újvidéki Egyetem professzorasszonya.
Daniella Šojić projektrésztvevő portálunknak elmondta: a vizekbe került növényvédő szerek (peszticidek) fotokatalitikus (fény és katalizátor segítségével történő) lebontásával foglalkoznak. Ennek során különböző katalizátorokat – mint amilyen például a titán-dioxid – és különböző fényforrásokat – mint az UV vagy a látható fényt sugárzó lámpa, illetve a napfény – alkalmaznak. A kutató azt is hozzátette: remélik, hogy az együttműködés hatására olyan eredmények születnek majd, amelyek hasznosak lehetnek más vizsgálatok számára. „Nagyon boldog vagyok, mert az újvidéki Természettudományi Kar két IPA-projektet is elnyert” – hangsúlyozta Neda Mimica-Dukić, a kar dékánja (képünkön). Ezeket az IPA-alap finanszírozza, az egyiket az oktatás területén, amelyben a Szegedi Tudományegyetem a vezető, a másikat pedig a kutatás területén, ahol az újvidéki univerzitászé a vezető szerep. A dékánasszony reményét fejezte ki, hogy a két egyetem közötti együttműködés nagyon sikeres lesz, és hogy a projekt révén egyéb közös együttműködés is születik majd, illetve hogy egy csapatként talán más, nagyobb európai projektet is pályáznak a mostani partnerek. A dékánasszonytól azt is megtudtuk, hogy a múltban már volt egy nagyon jó együttműködésük a Szegedi Tudományegyetemmel.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.