Egyetem

Szegedi aranyérmes a matematikai diákolimpián

Szegedi aranyérmes a matematikai diákolimpián

2010. július 12., hétfő
Szegedi aranyérmes a matematikai diákolimpián

Kilencvenhat induló ország közül tizenharmadik helyen végzett Magyarország a Kazahsztán fővárosában, Asztanában megrendezett 51. Nemzetközi Matematikai Diákolimpián.

A hattagú magyar csapat két-két arany- és ezüstérmet, illetve egy bronzérmet szerzett, egy tagja pedig dicséretben részesült. A verseny honlapján -

www.imo2010org.kz

- közölt eredmények szerint egyéniben a 18. helyen végzett és ezzel aranyéremben részesült

Nagy Donát

(szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium); 27. helyezést ért el és ugyancsak aranyérmet szerzett

Nagy János

(Fazekas Mihály Fővárosi Gimnázium); az ezüstérmes Éles András (debreceni Fazekas Mihály Gimnázium) és

Dankovics Attila

(budapesti Veres Péter Gimnázium) az 53., illetve a 106. helyen végzett; a bronzéremmel jutalmazott

Bodor Bertalan

(Fazekas Mihály Fővárosi Gimnázium) 227., míg a dicséretben részesült

Mészáros András

(győri Révai Miklós Gimnázium) 352. lett. Összesen 517-en indultak a rangos megmérettetésen. A helyezéseket a szerzett pontszám alapján osztják ki a következő módon: aranyérmet kap a versenyzők legtöbb pontot kapott 1/12-e, ezüstérmet a következő 2/12-ük, bronzérmet pedig a résztvevők soron következő 3/12 része. Aki nem nyer érmet, az dicséretet kap, ha legalább egy problémát teljes egészében sikerült megoldania. A Bolyai János Matematikai Társulat hétfői közlése szerint a magyar csapat vezetői

Pelikán József

(ELTE) és

Dobos Sándor

(Fazekas Mihály Fővárosi Gimnázium) voltak. Az országok közti versenyt nagy előnnyel Kína nyerte, a második helyen Oroszország, a harmadikon az Egyesült Államok csapata végzett. A Nemzetközi Matematikai Diákolimpia egy évente megrendezett diákverseny, melyen a 20 év alatti, egyetem előtt álló tanulóknak hat, egyenként hétpontos matematikai problémát kell megoldaniuk. Az első ilyen versenyt 1959-ben rendezték Romániában, s azóta 1980 kivételével minden évben megtartották. Ezzel a matematikai a legrégibb a nemzetközi tudományos diákolimpiák közül. A hetvenes évekig a szocialista országok versenye volt, ma az egész világra kiterjed. Minden résztvevő ország régebben nyolc, ma hat versenyzőt küldhet. Magyarország az összesített történelmi listán Kína és az Egyesült Államok után a harmadik helyen áll.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.