Egyetem

Sopron „csillaga” felragyogott

Sopron „csillaga” felragyogott

2008. június 16., hétfő
Sopron „csillaga” felragyogott

Fotók: Gémes Sándor

A Nemzetközi Csillagászati Unió májusban elfogadott egy javaslatot egy kisbolygó elnevezésére, melyet először 2004 augusztusában, az MTA Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet Piszkéstetői Obszervatóriumában észleltek. Az égitest a Sopron nevet kapta. Egyik felfedezője egy szegedi csillagászhallgató.

A kisbolygót

Sárneczky Krisztián

, a Magyar Csillagászati Egyesület titkára és Üstökös Szakcsoportjának vezetője, a Szeged Asteroid Program alapító tagja, illetve társfelfedezőként

Szalai Tamás

(képünkön)

, a Szegedi Tudományegyetem csillagász szakos hallgatója észlelte. Az eseményről a SZEGEDma.hu a végzős csillagászt kérdezte.

Derült égből - a kisbolygó

„2004 augusztusában, első és másodév között járó hallgatóként a piszkéstetői obszervatóriumban - egy nemhivatalos nyári gyakorlaton - Sárneczky Krisztiánnal végeztem megfigyeléseket, aki az ELTE-n végzett földrajztanárként és Szegeden az asztrofizika területén doktoranduszhallgató volt; aktív amatőr észlelő csillagász, és jópár éve foglalkozik kisbolygó-megfigyelésekkel. Úgy zajlottak az esték, hogy mikor derült volt az ég, a nagy 60 centiméteres távcsövet ráállítottuk az ég egyik szeletére, és különböző felvételeket készítettünk" - meséli Szalai Tamás. A kisbolygókutatás kétféle módon történhet: célzott megfigyelések esetén egy már ismert kisbolygót próbálnak lekövetni, vagy pedig percenkét csak egy bizonyos égterületet fotóznak, annak reményében, hogy egyszer felbukkan rajta egy új, eddig még nem ismert kisbolygó - tudtuk meg a csillagásztól. Erre azért van szükség, mert a kisbolygók rendkívül halvány égitestek, a felvételek egybevetésével, az elmozdulásokból lehet rájuk következtetni. Maga a felfedezés ténye nem vált rögtön ismertté, ilyenkor ugyanis az észlelők először beküldik megfigyelési adataikat egy, a szakcsillagászokat tömörítő nemzetközi szervezet, a Nemzetközi Csillagászati Unió (International Astronomical Union)

kisbolygó-központjába. A beérkezett jelzések alapján itt meg tudják mondani, hogy új objektumról van-e szó.

Széchenyi, Karinthy és Puskás Öcsi

Nem véletlen, hogy közel négy év telt el a megfigyelés óta, ugyanis az új kisbolygó elismerésének kritériuma, hogy meg kell várni a Nap körül végzett egy teljes keringését, és ezalatt több észlelést is végezni kell ahhoz, hogy nevet kaphasson az égitest. Csak a Naprendszerünkben valószínűleg több millió kisbolygó található, legtöbbjük a Mars és a Jupiter között kering, ezek keringési ideje körülbelül három-négy év. „Nagyon kedves gesztus volt Krisztián részéről, hogy mivel ő már mintegy ötszáz kisbolygót fedezett föl, és mert én voltam ott vele a megfigyelés idején, javasolta, hogy az én szülővárosomról nevezzük el a kisbolygót" - meséli Szalai Tamás. A felfedezők általi elnevezés csak eme apró égitestekre érvényes. Ezenkívül nem lehet természetesen bármilyen nevet adni egy objektumnak, sőt, indokolni is kell a választást. Gyakoriak a földrajzi tájnevek, kicsit problémásabb az eljárás a személyneveknél, de szokás híres emberekről, csillagászokról, tudósokról, művészekről is elnevezni aszteroidát, így Széchenyi, Karinthy, sőt Puskás Öcsi nevét is viseli már egy-egy égitest. „Ezt a nemzetközileg, szakmailag is elismert névadást semmiképpen sem szabad összekeverni a bulvársajtó 'nevezzen el egy csillagot'-reklámfogásával" - hívja fel a figyelmünket a csillagász. Idén február elején egyébként tizenkét, a Szeged Asteroid Program keretén belül felfedezett kisbolygó névjavaslatát is elfogadta a Nemzetközi Csillagászati Unió.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.