A kórházparancsnokok feladata az, hogy segítséget nyújtsanak az egészségügyi intézményeknek abban, hogy rendelkezésre álljanak a szükséges kapacitások, illetve az, hogy gondoskodjanak az eszközök vagyonbiztonságáról - mondta az országos rendőrfőkapitány rendészeti helyettese, országos kórházfőparancsnok az operatív törzs hétfői online sajtótájékoztatóján.
Halmosi Zsolt hozzátette: a kórházparancsnokok kinevezésének az volt a célja, hogy az egészségügyi intézmények fel tudjanak készülni a következő időszakra. Mint mondta, a szűk kapacitások rendelkezésre állása esetén életek múlnak majd azon, hogy pontosak legyenek a kórházaktól kapott az eszközökről, humánerőforrásról kapott információk, az esetleges átcsoportosítások miatt. Ezeknek az adatoknak a validálása, ellenőrzése kiemelt feladata a kórházparancsnokoknak.
Kiemelte: a kórházparancsnokok orvosszakmai kérdésekben nem foglalhatnak állást, nem tehetnek javaslatot, nem hozhatnak döntéseket.
Feladatuk a gyógyítási folyamat zavartalanságához szükséges készletek, védőeszközök rendelkezésre állásának biztosítása és az eszközök vagyonbiztonsága - jegyezte meg. Szólt arról is, hogy a kórházak vezetői két területen kötelesek eleget tenni a kórházparancsnok utasításának: a vagyonbiztonságban és a járványügyi szabályok betartásában. – Az elmúlt 24 órában 447 főre nőtt a regisztrált fertőzöttek száma, ugyanakkor örömteli hír, hogy 34-en gyógyultan távozhattak az egészségügyi intézményekből – erről már Müller Cecília országos tiszti főorvos beszélt.
– Az ország egész területen nagyjából egyenletesen oszlik el a fertőzöttek aránya, gócpont továbbra sincs – tette hozzá. Felhívta a figyelmet, a korlátozásokat minden állampolgárnak be kell tartania, így lassíthatjuk a járvány terjedését.
Müller Cecília megköszönte a lakosság együttműködését a hatóságokkal. Szavai szerint ennek köszönhető, hogy a járvány nem robbanásszerűen terjed. A tesztekkel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a járványt nem azokkal lehet megállítani. A tesztek egy része, vagy a vírus jelenlétét mutathatja ki, vagyis egy pillanatnyi állapotot rögzít, másik részük pedig azt mutatják meg, hogy valaki átesett-e a fertőzésen. A tiszti főorvos azt is hangsúlyozta, továbbra is a háziorvosát hívja, aki a koronavírus fertőzés tüneteit észleli magán. – A fiatalabb családtagok sokat tehetnek idősebb hozzátartozóikért. Lelki terhet is jelent, hogy otthon kell maradniuk, így minél többször keressék őket, akár Skype-on, telefonon, hiszen ez is oldja a feszültséget. Emlékeztetett, az is fontos, hogy segítsük őket a bevásárlásban, gyógyszerek beszerzésében.
– A csomagolatlan áruknál mindenképp használjuk a csipeszt, és figyeljünk az élelmiszerek lejárati idejére – folytatta. – Az üzletekben tartsuk az egy-két méteres távolságot, és ügyeljünk a pénztárosok egészségére is. Természetesen hazaérkezés után egyből mossunk kezet – figyelmeztetett az országos tiszti főorvos.
Müller Cecília hangsúlyozta: a szabadban is fontos betartani a másfél-két méteres távolságot, mert a vírus nem csak zárt térben fertőz. A magánlabor vizsgálatokkal kapcsolatban elmondta: ezeket nem számítják be a hivatalos statisztikába, egyébként a lelet közlése a labor felelőssége. A tisztifőorvos kitért arra is, hogy a csongrádi idősek otthonában nem történt újabb koronavírusos megbetegedés. Müller Cecília azt mondta, az egészségügyi intézmények egyre bővítik a kapacitásaikat, kulcskérdés, hogy egy kezelésre szoruló beteg sem maradhat ellátatlanul. Jelenleg tizenöt fő igényel intenzív ellátást – tette hozzá. Az alapellátásról azt mondta, a 65 éven felüli háziorvosokat, illetve a krónikus betegségben szenvedő orvosokat kivonták a közvetlen betegellátásból. A védőfelszerelések beszerzése a munkáltató feladata, ettől függetlenül az Operatív Törzs is juttatott el maszkokat a részükre.
– Van gyermek és fiatal is a fertőzöttek között hazánkban, így nem véletlenül kérik mindenkitől a korlátozások betartását – közölte az országos tiszti főorvos.
Arról is szólt, hogy a mentőszolgálat akkor megy ki tesztet elvégezni, ha a háziorvos erről értesíti. Hozzátette, az országos mentőszolgálattól már 55 mentőkocsi áll rendelkezésre erre a célra, és az esetek nagy részében 24 órán belül elvégzik a kért tesztet, türelmet kérnek, mert ez egy sürgős beavatkozás. Az országos tiszti főorvos megerősítette, valóban sikerült ellaposítani a járványgörbét, így nincs olyan nagyszámú beteg, amely jelentősen megterhelné az ellátórendszert. Kiss Róbert rendőralezredes közölte: vasárnap döntöttek arról, hogy Magyarország csatlakozni kíván az Európai Bizottság polgári védelmi programjához.
A kijárási korlátozással kapcsolatban elmondta, folyamatosan ellenőrzik annak betartását, s már több száz főt figyelmeztettek, 15 esetben helyszíni bírságot is kiszabtak. 97 esetben bírságolták meg a házi karantént megszegőket. Szavai szerint a határőrizeti feladatokat is zavartalanul ellátják.
A rendőralezredes hangsúlyozta, a rendőrség továbbra is ellenőrzi a hatósági háti karanténokat, de a cél az, hogy az otthon nyugalmához, a magánélethez való jogokat is csak a szükséges mértékben korlátozza. Kérdésre válaszolva Kiss Róbert elmondta, az üzletek nyitva tartását egyelőre nem módosítják, továbbra is azt kérik, hogy az idősek 9-12 óra között látogassák a boltokat.
(MTI, MN)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.